Bakırhan: Ağrı Belediyesini siz emekçilerin belediyesi yapacağız

Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan, Ağrı’da gerçekleştirilen Newroz kutlamasına katıldı. Kutlamada konuşan Bakırhan, şunları söyledi: 

Newroza Kurdan û Kurdistanê pîroz be 

Nêviyên Şêx Seîd, Îhsan Nûrî, Îbrahîmê Hesikê, Ehmedê Xanî, Şakiro, rêhevalên Orhan Alparslanan hûn bi xêr hatin, li ser seran li ser çavan hatin. Hûn warê qehremanan in, hûn warê têkoşînê ne, hûn warê berxwedanê ne. Em çi çax navê Agiriyê bibêjin em bi we serbilind dibin. Mala we ava Agirî mala we ava be! Hevalên Hozan Serhedan, hevalên Sema Yuceyan, Newroza we, Newroza gelê me, Newroza Kurdan û Kurdistanê pîroz be. Maşele we ji niha de qerara xwe daye. Înşelah di 31ê Adarê de em ê careke din dîsa Agiriyê bistînin. Her bijî! Çavên hevalên me yên li sirgûnê, çavên hevalên me yên di girtîgehan de li hilbijartina Agiriyê ye. Di 31ê Adarê de em ê mizgîniyeke mezin bidin wan. 

Newroz zulme karşı Kürt’ün direniş bayramıdır

Yiğit ve fedakar Ağrı halkının Newroz’unu kutluyorum. Mukaddes Kubilay şahsında cezaevindeki Selahattinlerin, Gültanların, Leylaların, Sebahat Tuncellerin Newroz Bayramını kutluyoruz. Newroz, Dehaqlara karşı Demirci Kawaların direnişidir. Newroz, Kenan Evren faşizmine karşı Mazlumların üç kibrit çöpüdür. Newroz haksızlığa, zulme ve yok saymaya karşı Kürt’ün direniş bayramıdır. Diriliş bayramıdır. Bu vesileyle bugün aramızda olmayan ama geçmişte emek veren bütün arkadaşlarımızı saygı ve minnetle anıyorum.

Ağrı halkı 31 Mart’ta destan yazacak

Kürdistan’da, Türkiye metropollerinde gittiğimiz her Newroz mitingi Ağrı’daki gibi kitlesel ve coşkulu büyük mitinglere dönüştü. İstanbul halkının Ağrı’ya selamları vardı. Van’ın Ağrı’ya selamları vardı. Riha’nın Patnoslulara, Bazidlilere, Taşlıçaylılara, Tutaklılara selamı vardı. İnşallah 31 Mart’ta Ağrı halkı yeniden destan yazmaya hazır mı? Sizler burada 7 Haziran’da AKP’yi tabela partisi yaptınız. Rekor oy aldınız. Ağrı halkı mücadeleyi, direnişi, partisini sahiplenmeyi seçimlerde defalarca gösterdi. İnşallah bu sefer de haramzadelerden, Türkiye’nin ekonomisini uçuruma yuvarlayanlardan sandıkta büyük bir hesap soracaktır. 

Ülkeyi savaşa sürükleyenler Kürtlerin Newroz meydanlarında ortaya koyduğu mesajı doğru anlasın

Bugün burada olduğu gibi, Newroz meydanlarında Kürt halkı, Türkiye halkları, emekçileri ve yoksulları bir kez daha Kürt sorununun diyalog ve müzakereyle çözülmesini istedi. Newroz’daki milyonlar Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecridin kaldırılmasını istedi. Gençler ve kadınlar adil, eşitlikçi ve demokratik bir Türkiye olsun, Kürtler anadilini özgürce konuşsun dedi. Newroz’da milyonlar barış sesini yükseltti. Peki, AKP iktidarı ve ortakları ne diyor? “Kürtlere büyük operasyon yapacağız” diyorlar. Sanki seçime değil savaşa gidiyoruz gibi Recep Tayyip Erdoğan her gün Kürtlere, Kürtlerin yaşadığı topraklara “teröristan” diyor. Bizler de İhsan Nuri Paşa’nın, Ehmedê Xanî’nin memleketinden diyoruz ki konuştuğumuz dil “bilinmeyen dil” değil Kürtçedir. “Teröristan” dediğiniz yer Kürdistan’dır, Ağrı’dır. Kürtler bir yüzyıl daha statüsüz yaşamak istemediğini Newroz meydanlarında dile getirdi. Ağrı’da binlerin, on binlerin olduğu bu meydandan tekrar çağrı yapmak istiyorum: Çözüm Kobanî’ye, Süleymaniye’ye, Qamişlo’ya yani Kürtlerin yaşadığı yerlere operasyon yapmakta değildir; çözüm, ülke ülke gezip seçim sonrasında Kürtlerin başına top mermi yağdıracak kirli planlar yapmakta değildir. Çözüm; Ağrı’dadır, diyalogdadır, müzakerededir, Kürt halkının iradesini tanımaktadır. Umarım ülkeyi savaşa ve ekonomik krize sokanlar, Newroz meydanlarında milyonlarca Kürt’ün ortaya koyduğu barış, çözüm ve diyalog mesajını doğru anlar.

Kürtçe AKP’yle birlikte “bilinmeyen dil” oldu

Meclis’te sizin seçtiğiniz milletvekilleri iki kelime Kürtçe konuştuğu zaman sesimizi kısıyorlar, “bilinmeyen dil” diyorlar. Bin yıllardır bu topraklar üzerinde konuştuğumuz Kürtçe ne zaman bilinmeyen dil oldu? AKP’yle birlikte oldu. O zaman dilimize “bilinmeyen dil” diyenlere 31 Mart’ta sandıkta gerekli cevabı verecek mi Ağrı? Almanya, ehliyet sınavlarında Kürtçeyi de ehliyet sınavında sorulacak sorular içerisine koydu. Almanya’da, Japonya’da insanlar Kürtçe konuşup eğitim görürken; bizim ülkemizde bırakalım Kürtçeyi puşimize bile karışıyorlar. Sarı- kırmızı-yeşil renklere karışıyorlar. Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarına karışıyorlar. Bunlara sandıkta cevap vermeye var mısınız?

Ehmedê Xanî’nin mezarı yıkılırken "Ben de Kürt’üm" diyen AKP’nin adayı neredeydi?

Utanmadan bizi yok sayan, binlerce Kürt’ü cezaevine tıkan AKP’nin adayı diyor ki “Ben de Kürt’üm”. Kardeşim Kürt olabilirsin ama sen JİTEM ittifakının adayısın, sen kurt ittifakının adayısın. Kürtlerin Ağrı’da sana verdiği her oy kime gidiyor? Devlet Bahçeli’ye, kurt ittifakına, JİTEM ittifakına gidiyor. Madem Kürt’sün, Doğubayazıt'ta Ehmedê Xanî’nin mezarı yıkılırken sen neredeydin? Alim Ehmedê Xanî’nin mezarı yıkılırken "Ben de Kürt’üm" diyen AKP’nin adayı neredeydi? Yoktu. Şeyh Said'e Meclis’te hakaret edildiğinde neredeydiler? Her zamanki gibi yoktular. Çünkü onlar zulmün yanındadır, onlar sizi reddedenlerin yanındadır, onlar belediyeleri soyup soğana çevirenlerin yanındadır. Onlar gençlerimizin geleceğini çalan bir ittifakın adayıdırlar. Kürt’ün yeri burasıdır, DEM Parti’dir. Burada olmayana, halkının acısını paylaşmayana, halkının çektiği zulme itiraz etmeyene Ağrı’nın verecek oyu yoktur. Biz Kürtlerin de kadınların da gençlerin de ezilenlerin de partisiyiz.

Biz kazanırsak yoksullar kazanacak, emekçiler kazanacak

Emekliler açlığa terk edilmiş, asgari ücret 17 bin lira, en ucuz ev kirası olmuş 10 bin lira. İnsanlar Ramazan ayında evine tatlı ve hurma götüremiyor. İnsanlar yoksul, biçare ama Beyefendi Saray’dan diyor ki insanlar refah içerisinde. Ağrı refah içerisinde mi yaşıyorsun? Saraydakiler başlarını çıkarıp Kürtlerin, emekçilerin, yoksulların yaşadığı yoksulluğu görsün. Onlar görmezse, biz ne yapacağız 31 Mart’ta? Ağrı sandıkta gereken cevabı verecek mi? Biz kazanırsak yoksullar kazanacak, emekçiler kazanacak. Emekçi halkımızı ele muhtaç etmeyeceğiz. Açta, açıkta insanımız kalmayacak. Gençlerimiz uyuşturucuya bulaşmayacak. Gençlerimiz göç yollarında yaşamını yitirmeyecek. Doğduğumuz bu bereketli topraklar üzerinde insanca refah içerisinde hep birlikte yaşayacağız.

Bu haramzadelere hep birlikte cevap vererek halklarımızın yönetimini oluşturacağız


AKP 22 yıldır iktidarda. Ağrı Belediyesi 19 yıldır AKP’nin belediyesi. Yolda tümsekler, kasisler, çöp, çukur var. Ağrı’da altyapı yok. Ağrı’yı büyük bir köye çevirenler, şimdi diyor ki “Biz Kürt’üz, bize oy verin, biz hizmet getireceğiz”. Sen 22 yıldır hizmet getirmedin, bu halkı kandırdın, şimdi seçime 1 hafta kala mı aklın başına geldi? Değerli halkımız, bunlar yalancıdır, riyakardır. Bunların başları secdede, elleri semada, akılları haram ve hilededir. Bu haramzadelere Ramazan ayında inşallah hep birlikte cevap vererek kadınların, gençlerin ve emekçilerin yönetimini oluşturacağız.

Yol Kürt halkını dinlemektir, dikkate almaktır


Türkiye bir yol ayrımındadır. İktidarını kaybedenler şimdi yine savaş, çatışma, operasyon diyor. Biz Ağrı’dan diyoruz ki bu yol yol değildir. Bu yol çıkmaz yoldur. Bu yol emekçiyi, yoksulu, açlığa terk eder. Bu yol insanları ekmeğe muhtaç eder. Asıl yol, Ağrı’da dile gelen talepleri dinlemektedir. Buyurun gelin, operasyonlardan vazgeçin, masayı kurun, Kürt halkına sorun. Ağrı diyor ki dilimi istiyorum, Ağrı diyor ki kültürümü yaşamak istiyorum, Ağrı diyor ki ben belediye başkanını seçiyorum sen cezaevine atıyorsun buna izin vermiyorum. Ağrı diyor ki ben vekil seçiyorum vekilim anadilinde iki kelime Kürtçe konuştuğu için sesini kısıyorsun. Dolayısıyla AKP’ye diyoruz ki savaş ve çatışma yol değildir, Türkiye halklarının yararına değildir. Türkiye’yi gittikçe yoksullaştıracak ve batağa batıracak bir yoldur. Yol; Kürt halkını dinlemektir, dikkate almaktır, taleplerini karşılamaktır.

Ağrı Belediyesini siz emekçilerin belediyesi yapacağız

Utanmadan kalkınma kalkınma kalkınma diyorlar. Ortada ne adalet var ne kalkınma var ne de parti var. Adalet rafa kalkmış, kalkınma dedikleri 3-5 tane AKP etrafındaki sermayedir. Partiyi de Bahçeli’ye, Ergenekonculara, JİTEMcilere teslim etmişler. Bunları iyi tanıyın, bunlardan bize bir yarar gelmez. Sırrı Sakık ile Mukaddes Kubilay Ağrı Belediyesindeyken memnun muydunuz? Tek bir kuruşunuz çarçur edildi mi? Belediyenin kapısı herkese açık mıydı? İşte bizim belediyemiz sizin için vardı. Belediye şimdi kimin için var? Rantçılar, hırsızlar, hizmet üretmeyenler için var. Dolayısıyla Ağrı Belediyesini tekrar sizlerin, emekçilerin belediyesi yapacak mısınız? O kapıyı yeniden açarak halkın evi haline getirecek miyiz? Yolsuzluk ve soygun yapan herkesten de inşallah günü geldiği zaman hesap soracağız. 

Diyorlar ki Türkiye büyüdü, peki bu büyüme Ağrı’ya hiç uğradı mı?

Diyorlar ki gayri safi milli hasıla arttı, Türkiye yüzde 4 buçuk büyüdü. Size soruyorum; cebinde yüzde 5 parası artan kimse var mı? İnsanlar elektrik parası ödeyemiyor, su parası ödeyemiyor, bebeğine süt alamıyor. Bu utanmazlar diyor ki Türkiye büyüdü. Bu büyüme hiç Ağrı’ya uğradı mı? Değerli Ağrı halkı, bu büyüme hiç size uğradı mı? Uğramadı.

Bize gelince “mümin sabreder” diyenler milyon dolarlarla çocuklarını zengin ediyor

Türkiye’nin en yoksul 3 kentinden biri Ağrı’dır. 19 yıl belediyeyi yönettiler, 22 yıldır iktidardalar. Peki, kadın arkadaşlar sizin için herhangi bir iş sahası yarattılar mı? Gençler niye ülke dışına gidiyorsunuz? İşsizlikten dolayı. Başka kentlere fabrika yapıyorlar. Sonra buraya geliyor “Ben de Kürt’üm” diyor. Haydi başka kapıya! Ağrılıların kapısı sana kapalı.

Ne diyor AKP’liler? “Mümin sabredendir”. 22 yıldır biz her şeye sabrettik, Allah rızası için bir gün, bir ay da siz sabredin. Bir ay da siz emekli maaşıyla geçinin. “Mümin sabredendir” diyorlar ama kendilerine gelince milyon doları deste deste koyup çocuklarını zengin ediyorlar. Müminler de buradadır, Şeyh Said’in torunları buradadır. Dinimizi, inancımızı yeni öğrenmedik. Bu yalancılar sanki dini onlar bulmuşlar, onlar keşfetmişler gibi yapıyor. Sanki dinimizin, inancımızın sahibi onlardır. Kuran-ı Kerim’de çalmak haramdır, Allah’ın yarattığı bir kavmi, bir dili yok saymak günahtır. İşte bunlar haramzadedir, bunlar günah işliyorlar.

Ağrı Belediyesini ve ilçeleri aldığımızda o kadar huzurlu olacaksınız ki belediyeniz yanınızda olacak

Türkiye’nin en kirli havasının olduğu yer Ağrı. Bebek ölümlerinin en yüksek olduğu il Ağrı. Bu Allah’tan korkmazlar, kirliliği 22 yılda bitirmediler. 10 yıldır hastane yapıyorlar. Ağrılı kadınlar, bebekler Erzurum yolunda yaşamlarını yitiriyor. Bizi saymıyorlar. Biz de kendimizi saydırmak için AKP’yi Ağrı’da tabela partisi yapacağız. Söz veriyor musunuz gençler?

O kadar utanmazlar ki insanları önce yoksullaştırıyorlar, sonra yardım kolileriyle dilencilik yapıyorlar. Bakın; onların verdiği yardım kolileri sizindir, kendi ceplerinden vermiyorlar. Size ne veriyorlarsa alın; helaldir, sizin malınızdır, geri çevirmeyin ama sandıkta asla oyunuzu vermeyin. 6 gün sonra Ağrı Belediyesini ve ilçeleri aldığımızda emin olun o kadar huzurlu olacaksınız ki, ulaşım sorunu yaşadığınızda belediyeniz yanınızda olacak. Çocuğunuzun maması, sütü, bezi yoksa belediyeniz yanınızda olacak. Öğrencilerin barınacak yurdu mu yok, belediyeniz yardımcı olacak. 25 yıldır belediyeleri yönetiyoruz. Kadın arkadaşlar söz veriyorum; sizler için iş imkanını, aş imkanını belediyelerimiz yaratacaktır. Gençler umudunuzu çalan bu hırsızlar karşısında umudunuz DEM Parti’dir. DEM Parti işiniz, aşınız, eviniz olacak. DEM Parti, bilinçli olarak bölgede yaygınlaştırılan uyuşturucu belasını ortadan kaldıracak. Müminiz, Müslümanız diyorlar ama okuldaki çocuklara bile uyuşturucu satışına göz yumuyorlar. Bunlar Kürt çocuklarının da düşmanıdırlar. 

Ağrı Belediyesini almaya, bizim olanı almaya 6 gün kaldı

Ağrı Belediyesini almaya, bizim olanı almaya 6 gün kaldı. Var mısın Ağrı? Şimdi bir de haram seçmen getiriyorlar. Belediyeleri alacağımız yere dışarıdan asker, polis, kolluk kuvveti getiriyorlar, sonra da buna demokrasi diyorlar. Ancak Kürt halkı karar verdiği zaman, birliğini ve ittifakını güçlendirdiği zaman değil haram seçmen Türkiye’yi yığsa da Ağrı halkı kesinlikle bu haramzadelere karşı iradesini sandıkta ortaya koyar. Ağrı’nın bir yerini görmeyen, Ağrı’yı tanımayan insanları getirip oy kullandıracaklar.

Bugünden tezi yok Ağrı’da oyu olan helal seçmenleri sandığa davet edeceğiz

Peki, biz ne yapacağız? Biz de Ağrı’da seçmen olup il dışında bulunan kardeşlerimizin oy kullanması için kendilerini sandığa davet edeceğiz. Bugünden tezi yok hep beraber mellelerimiz ve seydalarımız camide cumada, kadın arkadaşlarımız kapı kapı dolaşarak ve siz değerli halkımız telefon rehberinizi tarayarak; Ağrı’da seçmen olan ama şehir dışında olan helal seçmenleri sandığa davet edeceğiz. Değil mi Ağrı? Bunların getirdiği her haram, her kaçak seçmen karşısında hak ve helal seçmenleri taşımak bizim boynumuzun borcudur. Hûn sozê didin Agirî? Ji bo xatirê îhsan Nûrî Paşa, ji bo xatirê Şêx Seîd rehbera telefona xwe vekin û lê mêze bikin kî dikare raya xwe li vir bi kar bîne telefonê vekin û gazî bikinê. Gelê me yê hêja dibe ku di bêrîka hevalên me yên li derve de pere tunebe, belkî rewşa wan baş nebe wê çaxê ew ê çi bikin? Bila herin navçeyên me, bila herin navenda me, dû fitarê çaya xwe ya demlî vexwin, bilêta xwe hildin û werin dengê xwe biavêjin.

Değerli halkımız, bugün İhsan Nuri Paşa’nın ölüm yıldönümü. Onun değerlerinin, mücadelesinin, dilimiz ve kültürümüz için verdiği mücadelenin hatırına Ağrı Belediyesini rekor bir oyla alacak mıyız? Gelê me yê Agiriyê mala we ava be hûn her bijîn. Ji bo serfiraziya we ji bo coşa we ji bo keda we. DEM dema we ye, DEM dema Agiriyê ye. Dem Dema Kurdan e. Dem dema me ye. Ji me hemûyan re serkeftin. Bimînin di xêr û xweşiyê de. Mala we ava be Agirî. Hûn her bijîn!

25 Mart 2024