Bakırhan: Asıl MHP Erdoğanı topaç gibi çeviriyor

Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında Şırnak’taydı. Bakırhan Şırnak Merkez ile Silopi, Cizre ve İdil’de halk buluşmalarına katıldı. Cizre’deki halk buluşmasında konuşan Bakırhan, şunları söyledi:

Merhaba Cizîra Botan, merheba hûn bi xêr hatin, li ser seran li ser çavan hatin. Merheba warê Mem û Zînê, warê Mehmet Tûnç, warê Orhan Dogan hûn bi xêr hatin. Ji bo coşa we, ji bo pêşwaziya we spas dikim ji we re. Hûn her bijîn Cizîra Botan, hûn her bijîn.

Bedirxanlarla başlayan ve Mehmet Tunçlarla devam eden bu mücadele mutlaka zafere ulaşacak

Değerli Cizreliler, çok değerli halkımız bizim yükümüz ağır, mücadelemiz ağır. Bizi tanımayan, dilimizi yok sayan, bizi insan yerine koymayan, baskıyla ve şiddetle bizi yok etmeye çalışan bir sistem karşısında mücadele ediyoruz. Bedirxanlardan Orhan Doğanlara pes etmeyen, vazgeçmeyen, demokratik hak ve özgürlüklerini arayan ve bugün aramızda olmayan bütün yoldaşlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Onların mücadelesi boşa gitmedi. Bedirxanlarla başlayan, Güler Tunçlar ve Mehmet Tunçlarla devam eden bu mücadele bir gün mutlaka zafere ulaşacaktır. 

Onların derdi Kürtler değil; dertleri yolsuzluk yapmak, Kürt halkını kimliksiz bırakmak

Önümüzde bir yerel seçim var. AKP-MHP iktidarı iki dönemdir Kürt halkının iradesine kayyım atıyor. Siz seçiyorsunuz, onlar tutukluyor. Onlar sandık kuruyor, siz iradenizi ortaya koyuyorsunuz, yerine bir devlet memurunu atıyorlar. Atadıkları memurlar bizi tanımıyor, kentimizi bilmiyor, dilimizi bilmiyor. Tek bir amaçları var: Sizin değerlerinizi, varlığınızı, bütçenizi çarçur ederek ceplerine indirmek. Onların derdi Kürtler değil, onların derdi demokrasi değil, onların derdi hizmet değil; onların derdi yolsuzluk yapmak, usulsüzlük yapmak ve Kürt halkını kimliksiz bırakmak. Bakın Cizre’nin kayyımı, Orhan Doğan anıtını kaldırdı. Sizin kardeşiniz, bin yıllardır burada yaşayan bir ailenin çocuğu. Yıllarını cezaevinde geçirmişti. Doğan, böyle bir miting sahnesinde, halkına vermiş olduğu sözü yerine getirerek konuşma yaparken yaşamını yitirdi. Cizre’ye dışarıdan gelen, Cizreli olmayan bir devlet memuru, yaşamını Kürt halkının geleceğine adayan Orhan Doğan’ın anıtını kaldırdı. Bunu kabul ediyor musunuz? İnşallah 31 Mart’ta dilimizi ve kültürümüzü yok sayan, anıtlarımızı ve isimlerimizi cadde ve sokaklardan indiren bu kayyımları el birliğiyle göndereceğiz. 

Bizi inkar edenleri bu halk sandıkta mahkum edecektir

Cizrelilerin bir sözü vardır; asla geri adım atmayacağız diyorlar. Ne olursa olsun Kürt halkı eşit haklara sahip oluncaya kadar, Kürtlerin insanca yaşadığı demokratik bir ülke yaratıncaya kadar onların bayrağını düşürmeyeceğiz. Parlamentoda, sokaklarda, fabrikalarda, seçim alanlarında, halkımızın olduğu her yerde onlara layık bir mücadelenin sahibi olacağız. Söz veriyoruz. 

Değerli halkımız, Recep Tayyip Erdoğan dün bir demecinde, “CHP’yi DEM’in oyuncağına çevirenler utansın” diyor. De here lo, de here karê xwe meze bike. Asıl Erdoğan’a sormak gerekiyor, siz MHP’nin oyuncağı oldunuz. MHP topaç gibi sizi çeviriyor. Asıl siz kimin topacı, oyuncağı oldunuz ona bakın. DEM Parti, onurlu bir partidir; Şeyh Saidlerden ve Seyid Rızalardan onurlu bir direnişi bugüne kadar taşıyan, asla yalan söylemeyen, boyun eğmeyen, taktik yapmayan bir siyasi harekettir. Biz kimsenin oyuncağı olmayız, kimseyi de oyuncak olarak görmeyiz. Biz herkesi eşit, kardeş, dost olarak görürüz. Bizi reddedenleri, inkar edenleri de bu halk sandıkta mahkum edecektir. 

Uyguladığınız zulümden dolayı Kürtler bitmedi, bitmeyecek

Bu seçim sürecinde hükümetten, Recep Tayyip Erdoğan’dan çözüm, barış, demokrasi lafları duyacağımıza Rojava’ya yeni harekatlar yapılacağını duyuyoruz. Bunlar Japonya’da da olsa, Sibirya’da da olsa, Rojava’da da olsa Kürtlerin haklara sahip olmasını istemiyor. Bunlar Kürt halkının on yıllardır olduğu gibi sömürge bir halk olarak yaşamasını istiyorlar. O zaman onlara Cizre’den bir kez daha söyleyelim: Bu halk asla dilinden ve mücadelesinden vazgeçmeyecektir. Bu halk kimliğinden vazgeçmeyecektir. Bu halk Mehmet Tunçların yoldaşıdır, direnişin kalesi Cizre’nin onurlu halkıdır.

Sayın Erdoğan’a buradan sesleniyoruz: Uyguladığınız zor ve zulümden dolayı Kürtler bitti mi, Kürt sorunu bitti mi? Cizre’de gençlerin, kadınların, halkımızın kendi dilinde söylemiş olduğu sözler bitti mi? Bitmedi, bitmeyecek! Cizre’de olduğu gibi bütün Kürdistan coğrafyasında da insanlarımız hak, hukuk, barış demeye devam edecek.

Kürt meselesini çözmek isteyenlere adres veriyoruz: Tecridi kaldırın

Her gün ağzını açıp savaş, çatışma, harekat diyenlere, biz barışın adresini göstermek istiyoruz. Kürt meselesi çatışmalarla, savaşlarla, yeni harekatlarla çözülecek bir mesele değil. Kürt meselesi diyalog ve müzakere ile çözülür. Onlara adres de veriyoruz. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kaldırın. Sayın Öcalan ile tekrar Kürt meselesinin diyalogla, müzakereyle çözülmesi için yeni bir yol yapalım. Biz DEM Parti olarak müzakere, çözüm, diyalog için, Kürt meselesinin konuşulması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyacağız. 

Değerli halkımız, çatışma isteyenlerin oyununu durduracağız. Bu ülkenin yoksul ailelerine çocuklarının cenazeleri gidiyor. Bunu durduracağız. Bir gün mutlaka ama mutlaka Türklerin ve Kürtlerin kardeşçe eşit haklara sahip olduğu bir Türkiye yaratacağımıza söz veriyoruz. Bunu Cizre’den bir kez daha yineliyoruz. 

Li Tirkiyeyê dengê Cizîrê dê bibe mînaka herî mezin

İki dönemdir irademize atanan kayyımları göndermeye hazır mısınız? Em jî dibêjin Rabe Cizîr Rabe DEM Hat, Dem dema Cizirê ye, dem dema me ye. Gelê me Cizîrê, hevalên me yên li sirgûnê, hevalên me yên li girtîgehan çavên wan li Cizirê ye, li Şirnakê ye, li Silopyayê ye, li Kurdistanê ye. Mizgîniya we dixwazin. Di 31’ê Mehê de înşala Cizîrê, Şirnexê, li navçeyên wî bistînin, ji hevalên me yên li sirgûnê em ê bersiveke, mizgîniyeke mezin bişînin. Dema me hindik maye, ez ji we dixwazim ku heya hilbijartinê meleyên me, seydanên me, dayikên me ciwanên me mal bi mal bigerin. Divê em ji Cizîrê bersiveke mezin bidin, ji van neyarên Kurdan re, ji neyarên zimane Kurdan re bersiveke mezin bidin. Ez bi we bawer im, înşallah gelê me yê Cizîrê dê di 31’ê mehê de dengek wisa mezin bistînin li Tirkiyeyê dengê Cizîrê dê bibe mînaka herî mezin. 

Cizre Belediyesi sizin eviniz olacak 

Cizre halkı zaten kararını vermiş, Güler ile Abdurrahim arkadaşlarımız bugün bu renkleriyle ve bu duruşlarıyla zaten kararını vermiş. Cizre Belediyesi 31 Mart’ta sizlere hayırlı olsun. Cizre Belediyesi sizin eviniz olacak. Orada yolsuzluk, usulsüzlük, hırsızlık yapılmayacak. Belediye sizin hizmetinizde olacak, dilinizi ve kültürünüzü yaşatacak. Cizre’yi uyuşturucu belasından kurtarmak için büyük bir çaba ortaya koyacak. Gençlerimizin, kadınların iş bulacağı, danışacağı, sağlık sorunlarının, ulaşım sorunlarının çözüleceği demokratik, halkçı, şeffaf bir Cizre’yi sizlere arkadaşlarımız kesinlikle verecektir. 

Cizre Bedirxanlardan bugüne kadar verilen mücadeleye layık bir sonuç ortaya çıkaracak

Yanı başınızdaki Silopi’de belediyemiz sınırsız su kullanana dahi 29 TL fatura gönderiyor. Siz ne kadar ödüyorsunuz karşılaştırın. Yine Silopî Belediyemiz ulaşımda kadın ve çocukları 25 kuruşa taşıyor. Yanlış duymadınız. Normal kart 50 kuruş. Kartı olmayanları ise 1 liraya taşıyorlar. İşte Silopi bizde, Cizre kayyımda. Teraziye koyun hangisi sizden, halktan yanadır siz karar verin. Silopi ile Cizre’yi, Silopi ile kayyım belediyelerini hizmetler ve halka yaklaşım bakımından karşılaştırdığınızda dünya kadar fark çıkıyor. Biri sizin dostunuz, kardeşiniz, arkadaşınız; dilinizi, kültürünüzü yaşatıyor. Biri burayı sömürüyor, cebine indiriyor; kültürünüze, dilinize, isminize karşı. Kararı vicdanlarınıza bırakıyorum. 31 Mart’ta Cizre halkının, Bedirxanlardan bugüne kadar verilen mücadeleye layık bir sonuç ortaya çıkaracağına inanıyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ji me hemûyan re serkeftin. 

24 Şubat 2024