Bakırhan: Batman faili meçhul cinayetlerde rol oynayanlara 31 Mart’ta gerekli cevabı verecektir

Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan, Batman'da gerçekleştirilen Newroz kutlamasına katıldı. Adalet nöbetinde olan Barış Anneleri sahneye çıkarak tecridin kaldırılmasını ve açlık grevindekilerin taleplerinin karşılanmasını istedi. Bakırhan, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

Şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız

Merheba gelê Batmanê, jinên birûmet, ciwanên egîs, gelê me yê têkoşêr, gelê me yê berxwedêr, rêhevalên Mazlûman, Zekîye, Robahiyan hûn bi xêr hatin li ser çavan li ser seran hatin. Merheba rêhevalên Edîp Solmaz. Newroza we pîroz be. Cejna me pîroz be. Ji Batmanê heya Mahabadê ji Stenbolê heya Qamişloyê ji Hewlerê heya Kobaniyê Newroza gelê Kurd pîroz be. Her bijî Batman her bijî Newroz. Înşelah em ê vê Newrozê bikin Newroza azadî û serkeftinê. Her bijî Newroz her bijî Newroz her bijî gelê Batmanê. 

Çok değerli gençler, Barış Anneleri, kadın yoldaşlarımız; baskıya ve zulme rağmen baş eğmeyen onurlu Batman halkı, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyor, Newroz Bayramınızı kutluyorum. Mehmet Sincar’ı, Cengiz Altun’u, Seyfettin Tepe’yi, Edip Solmaz’ı rahmetle anıyorum. Şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız. Yine Batman’ın yiğit evlatlarından yıllarca birlikte çalıştığımız Salih Özdemir’i de rahmetle ve minnetle anıyorum. Salih Özdemir şahsında HEP’ten bugüne kadar yöneticiliğimizi yapmış, emek vermiş, bedel ödemiş ve bugün aramızda olmayan bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onların bayrağını bir gün mutlaka ama mutlaka zafere ulaştıracağımızın sözünü veriyoruz. 

"Bittiler, takatları kalmadı” diyenlere İstanbul’da 1 milyonun üzerinde insan Newroz meydanından cevap verdi

Geçen gün İstanbul’daydım. “Bittiler, takatları kalmadı” diyenlere, İstanbul 1 milyonun üzerinde insanı Yenikapı’ya toplayarak “biz vardık, varız, var olacağız” dedi. Bugün sizin burada attığınız sloganlara benzer sloganlar atıldı, taleplere benzer talepler dile getirildi. İstanbul’da 1 milyon insan tecrit sonlandırılsın dedi. İstanbul’daki yüzbinler Kürt sorunu diyalogla, müzakereyle çözülsün dedi. Kürt meselesinin muhatabı İmralı’da dediler. Kürt meselesinin muhatabı kimdir, Batman? 

2013’teki barış ve çözüm deklarasyonunun arkasındayız

Yine 10 yıl önce Amed’deki Newroz meydanında Sayın Öcalan’ın barış ve çözüme dair bir deklarasyonu açıklandı. O deklarasyon, Türkiye’nin demokrasi ile buluşma deklarasyonuydu. O deklarasyon; Kürt halkının haklarıyla, diliyle ve kimliğiyle demokratik bir cumhuriyette eşit bir şekilde yaşamasının deklarasyonuydu. Biz bugün bir kez daha Batman’da, bu meydanda onurlu ve direngen Batmanlıların huzurunda diyoruz ki; Kürt sorununun muhatabı İmralı’dadır, 2013’teki barış ve çözüm deklarasyonunun arkasındayız. 

Batman 90’lardaki kontra cinayetlerini unutmayacak, onuruna sahip çıkacak

Değerli Batman halkı, sizin duruşunuz ve direnişiniz birilerini korkutuyor, ürkütüyor. Faili meçhullerle bitiremediler, kayyım atadılar bitiremediler, cezaevlerine koydular bitiremediler; şimdi de yalan yanlış propagandalarla Kürt halkını, Kürt halkının onurlu mücadelesini zedeleyeceklerini düşünüyorlar. 90’larda Batman'da yaşanan cinayetleri unuttuk mu, unutmadık. Birileri şirin görünerek ve gülümseyerek, onurlu Batman halkına 90’larda kontralar tarafından işlenen cinayetleri unutturacağını düşünüyor. Batman kimliğine sahip çık, onuruna sahip çık. Batman’ın faili meçhul cinayetlerde rol oynayanlara 31 Mart’ta gerekli cevabı vereceğine eminim. Selahattin Demirtaşların, Gültan Kışanakların, Leyla Güvenlerin, Sebahat Tuncellerin, Figen Yüksekdağların ve yüzlerce arkadaşımızın cezaevinde kalmasının sebebi bu kontralardır. Kobani Kumpas Davasında itirafçılık yapacaklar, sonra gelip Batman halkının yanında “Biz Kürt’üz” diyecekler. Onurlu Kürt bu meydandadır. Onurlu Kürt, Kobanî Kumpas Davasında itirafçılık yapmaz. Burada gülümsüyorlar ama arkadaşlarımızın cezaevinde kalmasının sebebi bunlardır. İyi tanıyın bunları. IŞİD’i kınamayanlar, IŞİD’in Kürt kadınını kırdığı o tablonun karşısında durmayanlar, yeri geldiği zaman IŞİD’le aynı safta bulunanlar zannediyor ki onurlu Batman halkı geçmişini unuttu. Batman geçmişini, dilini, kültürünü unutmaz. Batman, değerlerine ve kimliğine dün olduğu gibi bugün de sahip çıkacaktır. 

Batman halkı çok iyi biliyor ki birileri elindeki kanı kırk tas suyla yıkasa da o kan ve kir çıkmaz

Utanmadan, sıkılmadan Kobanî Kumpas Davasının avukatlığını yapacaklar, sonra gelip burada “Biz de Kürt’üz” diyecekler. Önce Kobani Davasındaki itirafçı kimliğinizden, avukatlığınızdan vazgeçin. Batman halkı çok iyi biliyor; birileri elindeki kanı, kiri kırk tas suyla yıkasa da o kan ve kir çıkmayacaktır. Burada Kürt’üz diyen kimileri, Ankara’da kurtlarla aynı sofrada oturuyor. Ankara’da kurt ittifakıyla, JİTEM ittifakıyla birlikte sizin geleceğiniz ve kimliğiniz için mücadele eden partimize karşı kumpaslar kuruyorlar. Kimin Batman halkıyla ve geleceğiyle ilgilendiğini, bu konuda gözünü sakınmadan emek verdiğini Batman çok iyi biliyor. Batmanlı kadınlar, gençler biliyor. Geçmişimizi unutturmaya çalışanlara Batman hafızadır, hakikattir diyoruz. Batman hafızasını asla ama asla unutmayacaktır. MHP ve JİTEM ittifakıyla aynı saflarda yer alacaklar, Meclis’te iki kelime Kürtçe konuştuğumuz için sesimiz kısıldığı zaman onlarla aynı hizada duracaklar; burada Kürt halkına şirin gözükmek için “Biz de Kürt’üz” diyecekler. Hadi oradan! Batman halkı bunu yutmaz. Bu meydanda bulunan birçok ailemizin duvarlarında 90’larda kontralar tarafından katledilen kardeşlerimizin resimleri duruyor. İşte Batman o resimlerdir. Kürt sorunu o resimlerdir. O resimlerin orada durmasına sebebiyet verenlere 31 Mart’ta Batman halkı gerekli cevabı verecektir. 31’ê Adarê hûn ê bersivê bidin wan Batman? 

Bin odalı saraylarında sefa sürenlere Batman halkı 31 Mart’ta cevap verecek 

Ülkeyi kötü yönetiyorlar. Cumhurbaşkanı her gün şaşkınlıkla izleyeceğimiz şeyler söylemeye devam ediyor. Erdoğan, “Doya doya özgürlüğü teneffüs ediyoruz” diyor. Batman halkı özgür değil. Cezaevlerinde onlarca Batman halkının evladı yatıyor. Gençler sosyal medyada eleştirdikleri için cezaevinde. İnsanlarımız bir miting alanında dahi rahat bir şekilde bir araya gelemiyor. Memleket nefes alamıyor, memleket yoksul, emekçi perişan. İnsanlar bu Ramazan ayında çocuklarına ekmek, zeytin, süt götüremiyor. Beyefendi, özgürlüğün tadını çıkarın diyor. Sen o bin odalı sarayda özgür olabilirsin ama Batman halkı özgür değil, Kürt halkı özgür değil, cezaevlerindeki yoldaşlarımız özgür değil, uyuşturucuya bulaştırmaya çalıştığınız gençlerimiz özgür değil. Emekliler, işçiler, ezilenler özgür değil. Bin odalı saraylarında sefa sürenlere Batman halkı 31 Mart’ta gerekli cevabı verecek mi?

Nerede, hangi caddede bir Kürt ismi varsa indirdiler

Bunlar sadece anadilimize, irademize düşman değiller; Ape Musaların, Mehmet Sincarların ismine de düşmanlar. Nerede, hangi caddede bir Kürt ismi varsa hepsini indirdiler. Kültürümüze ve tarihimize düşmanlar. 12 bin yıllık Hasankeyf’i sular altında bıraktılar. Bunlar bizim her şeyimize düşman. Batman halkı, kültürüne ve diline düşman olan, gençlerin geleceğini çalan bu harami düzenine 31 Mart’ta sandıklarda cevap verecek midir?
Mehmet Sincarları, Cengiz Altunları, Seyfettin Tepeleri, Edip Kılıçları unutmadık. Onlara Batman’dan söz veriyoruz. Onların ideallerini, Kürtlerin eşit yurttaş olma taleplerini baskılara, zulme, faili meçhul cinayetlere rağmen baş eğmeden onurlu bir şekilde başarıya ulaştıracağız.

Topa tüfeğe kaynak var ama iş aş bulamayanlara yok 

Türkiye petrolünün %35’i Batman’dan çıkıyor. Bunun %2’si Batman’da işleniyor. Batman'ın topraklarında çıkan petrol Kırklareli’de, Kırıkkale’de, İzmir’de ve Türkiye’nin başka kentlerinde işleniyor. Kürt yararlanmasın, Kürt iş bulmasın, Kürt aş bulmasın. Bunlar dilimize, geleceğimize, ekonomimize de düşman. Türkiye’deki petrolün yüzde 35’inin çıktığı bir kentte gençler işsiz, kadınlar işsiz, fabrika yok. Her tarafta karakol kalekol, her tarafta polis asker, özel tim. Beyefendilere fabrika nerede diye sorduğumuzda ne diyorlar? Kaynak yok! Doktor nerede diye sorduğumuzda, kaynak yok! Öğretmenlerin ataması neden yapılmıyor diye sorduğumuzda, kaynak yok! Buradaki polislere, askerlere, topa tüfeğe kaynak var ama Batman halkının iş bulmasına, aş bulmasına kaynak yok! 31 Mart’ta bizi aç ve yoksul bırakan, petrolümüzü alıp başka yerlerde işleyen, gençlerimizi göçe ve uyuşturucuya zorlayan bu sisteme sandıklarda cevap verecek miyiz? 

Erdoğan “İsrail'e silah veren münafıktır” diyor, İsrail’e gıda, sebze ve meyve veren nedir?

Hem AKP-MHP iktidarı hem de JİTEM ittifakı içerisinde yer alanlar utanmadan ne diyor? Diyorlar ki İsrail'e silah veren münafıktır. Allah İsrail’e gıda ve silah verenlerin, yoksul Filistin halkının gençlerini kadınlarını öldürtenlerin cezasını versin. “İsrail’e silah verenler münafıktır” diyor Erdoğan. Peki, İsrail’e gıda verenler, yaş sebze ve meyve verenler nedir? İsraillilerin silahlarından çıkan mermilerle insanlar katlediliyor. O silahların çeliği, demiri nereden gidiyor? Türkiye’den gidiyor. Şu anda İsrail limanlarında en çok gemi hangi ülkeye ait? Türkiye’ye ait. Ticaret yapacaksın, gemilerini göndereceksin, İsrail’in Filistin halkını katleden silahlarının demirini çeliğini vereceksin, Gazze ile Ramallah’ın etrafını çeviren duvarların çimentosunu göndereceksin; sonra da çıkıp Filistin halkının yanında olduğunu söyleyeceksin. Bunlar yalan söylüyor. Bunların başı seccadede, elleri semada, akılları haramda hilededir. 

Batman rekoru kimseye kaptırmayacaktır

Emektar halkımız, fedakar halkımız bugün bir kez daha sizinle gurur duyduk. Binlerce kadının, gencin, Batmanlının bu meydanda taleplerini haykırması bizi onore etti. Sizlere layık olmaya çalışacağız. Meclis’te, sokakta, fabrikada milletvekillerimizle, belediye eş başkanlarımızla, yöneticilerimizle sizin sesiniz soluğunuz olmaya devam edeceğiz. Siz böylesine güçlü bir şekilde kendi mücadelenizin yanında durduğunuz müddetçe bize güç vereceksiniz. Nerede olursak olalım Batman halkının direnişini, duruşunu, onurlu yaklaşımını her yerde hayata geçireceğimizden emin olabilirsiniz. 

Yerel seçime 12 gün kaldı. Batman, 12 gün sonra bizim olanı almaya var mısın? İnşallah annelerimizin, mellelerimizin, seydalarımızın dualarıyla ve halkımızın fedakar çalışmasıyla geçmişte olduğu gibi bugün de Batman seçimde rekor kıracak mı? Hakkari’ye gittik, rekor bizde dediler. Ben de dedim ki Batman rekoru kimseye kaptırmaz, yine rekor kıracaktır. Seçimde lütfen kimse kesin kazanacağız demesin. Zaten kazanacağız ama kontralara, petrolünüzü alıp başka yerde işleyenlere, Meclis’te Kürt diline “bilinmeyen dil” diyenlere karşı rekor oy vererek partinize sahip çıkın. Batman sandığına, oyuna, hakikatine, hafızana sahip çık. Batmana Kurdan e, Batman Batman’a me ye, Batman dilê me ye, dilê Kurdistanê ye. Batman’ı her yerde anlatıyoruz. Edip Solmazların geleneğinden geliyoruz. Batman geçmişte de tarih yazdı. Edip Solmaz gibi yiğit, fedakar, onurlu bir belediye başkanı seçti. Biz Edip Solmazların geleneğinden geliyoruz. Edip Solmazların yarattığı bu ruha sonuna kadar sahip çıkacağız.

Kadınların emeğiyle ve mücadelesiyle yarattığı Eş Başkanlık Sistemi bizim için esastır
 
Seçimde kimi kızgınlıklar, küskünlükler, eksiklikler olabilir. Bunların hepsi telafi edilebilir.
Bu partinin değerleri vardır. Bu değerlerden biri de kadına yaklaşımdır. Kadınlar Rojava’da “Jin Jiyan Azadî” diyerek IŞİD zulmünden dünyayı kurtardı. Bugün Kürt kadını Arjantin’den Brezilya’ya, Avrupa’dan Asya’ya kadar “Jin Jiyan Azadî” sloganıyla anılıyor. Dolayısıyla bu parti, gençlerin olduğu kadar kadınların da partisidir. Emek veren, mücadele eden, sokak sokak gezen, her eylemde ve etkinlikte mücadele eden kadın arkadaşları yok sayan, kadını eşit görmeyen zihniyeti reddediyoruz. Onun için Batman kadın başkanımıza sahip çıkmalıdır. Biz de eş başkanlık vardır. Benim adım Tuncer Bakırhan ama DEM Parti’nin Genel Başkanı değilim, Eş Genel Başkanıyım. Dolayısıyla kadınların emeğiyle ve mücadelesiyle yarattığı Eş Başkanlık Sistemi bizim için esastır. Bizi yok sayanlara, gençlerimizin göçmesine sebep olanlara, Rojava’da, Süleymaniye’de, Duhok’da sivil Kürtlerin başına mermi yağdıranlara 31 Mart’ta Batman’dan cevap verecek miyiz? Birileri Batman’da belediyeyi kazanacağı rüyasını görüyor. Batman kudretlidir, kuvvetlidir, direngendir. 

Her haram seçmene karşılık iki helal seçmenin gelip oy kullanmasını sağlayacağız

Başları secdede, elleri semada, aklı haram ve hilede olanlar şimdi de kaçak seçmen taşıyor. Kayyımla gasp ettikleri yetmiyormuş gibi dışarıdan getirdikleri polis ve askerlerle, kolluk kuvvetleriyle Kürdistan halkının iradesini gasp etmeye çalışıyorlar. Ne yapacağız Batman? Her haram seçmene karşı iki helal seçmenin gelip oy kullanmasını sağlayacağız. O zaman bugünden tezi yok Batmanlı arkadaşlarımız telefon rehberine bakacak. Burada oyu olup il dışında olan akrabalarımızı, arkadaşlarımızı sandığa davet edecek. Ekonomik durumu el vermeyenler kendilerine en yakın il ve ilçe örgütlerimize uğrayacaklar, iftardan sonra DEMli kaçak çaylarını içecekler, otobüslere binip gelip bu haramilere karşı oylarını kullanacaklar. Var mısınız? 

Hile ile hurdayla, haramla iktidarını korumaya çalışanlar inanın her şeyi yapar. Batman ne yapacak? Genciyle, kadınıyla birlikte sandığa ve oyuna sahip çıkacak. Batman’ın her bir oyu büyük bir değer, bedel ve emektir. 31 Mart’ta inşallah oy rekoru kırarak cezaevinde olanlara, sürgüne gidenlere büyük bir müjde gönderecek mi Batman? 

Gülistan Başkan Edip Solmazların geleneğini devam ettirecek 

Tekrar Ramazan’ın barışa, demokrasiye ve özgürlüklere vesile olmasını diliyorum. Size değerli Belediye Eş Başkanınızı takdim ediyorum. Gülistan Sönük. Gülistan Başkan, Edip Solmazların ortaya koyduğu geleneği devam ettirecek; kadınlara, gençlere, fedakar Batman halkına layık bir hizmet üretecek. 25 yıldır bizde olan ama son iki dönemdir kayyım atanan belediyede adil, hakkaniyetli ve Kürt halkının yaşamını kolaylaştıran bir sistem uygulayacak. Gülistan Başkan adına sizlere söz veriyorum. Değerli Batman halkı; Gülistan Başkan sizlere Şeyh Said’in, Ape Musa’nın, Mehmet Sincar’ın, Selahattin Demirtaş’ın, Gültan Kışanak’ın, cezaevlerindeki binlerce arkadaşımızın, sürgündeki binlerce yoldaşımızın, Ayla Akat’ın emanetidir. Gülistan Başkanı size emanet ediyorum.

Batmana Kurda, dilê Kurda Bajarê Kurdan înşallah dê mizginiyek mezin bide me. Batman mala we ava be. Xwedê ji we razî be, hun her hebin her bijîn. Dem dema dayikên aştiyê ye,  dem dema ciwanê me ye dem dema mele û seydayê me. Dem dema Kurdan û Kurdistanê ye. Her bijî Batman serkeftin serkeftin serkeftin. 

19 Mart 2024