Cezaevlerinde katledilen devrimci tutsakları saygıyla anıyoruz

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonumuzun açıklaması:

19 Aralık 2000’de, F tipi hapishanelere geçiş ve ağır tecrit koşullarını protesto etmek amacıyla açlık grevi yapan tutsaklara karşı 20 hapishanede eş zamanlı yürütülen operasyonda 30 tutsak katledilmiş, 300’e yakın tutsak da yaralanmıştır. İnsan yaşamının gözetilmediği, kimyasal gazların kullanıldığı, dehşetin yaşatıldığı bu katliama devlet tarafından “Hayata Dönüş” adı verilmişti. Katliamın üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen kamu görevlileri açısından cezasızlık politikası uygulanmış, hesap sorulmamıştır.

Dünden bugüne devlet, başında hangi parti olursa olsun bu katliamın temelinde yatan devrimci tutsakların iradesini tecrit altına alma ve onları imha etme mantığını hala sürdürmektedir. Bu katliamın yegane amacının hapishanelerde hücre ve tecrit temelli bir infaz biçimini yaratmak ve tutsakları adeta çürütmek olduğunu biliyoruz. Katliamla hedeflenen ve yüzlerce devrimcinin kanını taşıyan F tipi tecrit sistemi de bugün yeni tip Y tipi, S tipi ve yüksek güvenlikli hapishanelerde yeni bir boyut kazanmıştır. Tutsaklar tek veya üç kişilik hücrelerde tutuluyor, kendi başlarına bırakılıyor ve diğer koğuşlardaki tutsaklarla görüşemiyor.

İnşa edildiği günden beri tecridin en mutlak şekilde uygulandığı İmralı Ada Hapishanesinde ise Sayın Öcalan ve diğer hükümlüler Veysi Aktaş, Ömer Hayri Konar ve Hamili Yıldırım’dan 33 aydır haber alınamıyor. Aile, vasi ve avukat görüşleri türlü bahanelerle engelleniyor. Buna karşın hapishanelerdeki siyasi tutsakların tecridin kaldırılması için süreli dönüşümlü şekilde başlattıkları açlık grevi bugün 22. gününde devam ediyor.

Devlet, hapishanelerdeki tecrit ve buna bağlı olarak işkence sisteminde ne kadar ısrarcıysa; devrimci tutsaklar da hapishanelerdeki direnişleriyle mücadele etmeye devam ediyor.

19 Aralık katliamlarında yaşamını yitiren tüm devrimcileri saygıyla anıyoruz. DEM Parti olarak; hapishanelerde BM Mandela Kurallarının uygulanarak infaz rejiminin insan onuruna uygun hale getirilmesini, ağır hasta mahpuslar başta olmak üzere siyasi tutsakların serbest bırakılmasını, İmralı Ada Hapishanesinin kapatılarak hapishanelerdeki tecridin sona erdirilmesini, bağımsız izleme heyetlerinin hapishaneleri ziyaret edebilmesini, hapishane katliamlarının aydınlatılarak cezasızlığın sona erdirilmesini, işkence ve kötü muamele iddialarının etkili soruşturulmasını, işkencecilerin görevlerine son verilmesini ve bir daha katliam yaşanmaması için her türlü etkili tedbirin alınmasını talep ediyor ve bu taleplerimiz için siyasi mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz.

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu
19 Aralık 2023