Eş Genel Başkanlarımız, Yüksekdağ, Demirtaş ve tutsak yoldaşlarımızı ziyaret etti

Eş Genel Başkanlarımız Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Kandıra Cezaevini ziyaret ederek önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Gültan Kışanak, Semra Güzel ve Nurhayat Altun'la görüşme gerçekleştirdi. Hatimoğulları ve Bakırhan bugün de Edirne Cezaevinde tutsak bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti.  

Eş Genel Başkanlarımızın ziyaretlere ilişkin açıklaması şöyle:

“Kandıra Cezaevinde rehin alınan yoldaşlarımız Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Nurhayat Altun ve Semra Güzel ile 4 Ocak Perşembe günü görüştük. Yoldaşlarımız, büyük bir güç ve umutla direnmeye devam ettiklerini ve tüm Türkiye halklarını selamladıklarını iletti.

Yaptığımız görüşmede, bölgede ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Siyasal, ekonomik ve toplumsal boyutları olan çoklu krizlerden geçtiğimiz bugünlerde, başta parti politikaları olmak üzere önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin değerli görüş ve önerilerini aldık.

Bugün de Edirne Cezaevinde haksız ve hukuksuz yere rehin tutulan yoldaşlarımız Selahattin Demirtaş ve Adnan Selçuk Mızraklı’yı ziyaret ettik. Babası Tahir Demirtaş’ı kaybeden Demirtaş’a partimiz, halkımız, bileşen partilerimiz, ittifak güçlerimiz, STK’lar ve tüm dost çevreler adına başsağlığı dileklerimizi ilettik. Selahattin yoldaşımız, babasının taziyesindeki sahiplenmeden ötürü herkese bir kez daha teşekkürlerini iletti.

Demirtaş ve Mızraklı ile her türlü baskı, kumpas davası ve kapatma davasıyla önü alınmak istenen toplumsal muhalefetin daha fazla güçlenmesi için istişarelerde bulunduk. Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin tarihsel ve siyasal sorunlarının çözümü için atılacak adımlar, cezaevlerinde süren açlık grevleri ve yerel seçimlerle ilgili izleyeceğimiz stratejiler ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Arkadaşlarımız önerileriyle partimize güçlü katkı sağladılar ve sağlamaya devam ediyorlar.

Her iki cezaevinde de ziyaret ettiğimiz yol arkadaşlarımızın morali, mücadele inancı ve kararlılığı yüksektir. Önümüzdeki süreçte ortak akılla parti politikalarının belirlenmesi için yoldaşlarımızla görüşmelerimiz devam edecektir. Tüm yoldaşlarımızın özgürlüğü için bütün gücümüzle mücadelemiz sürecek.”

5 Ocak 2024