Eş Genel Başkanlarımız Yüksekdağı ziyaret etti: Cezalandırılmak istenen IŞİDe karşı mücadele ve dayanışma ruhudur

Eş Genel Başkanlarımız Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı tutuklu bulunduğu Kocaeli Kandıra Cezaevinde ziyaret etti. Eş Genel Başkanlarımız cezaevinde Yüksekdağ ile görüşürken toplanan kalabalık da verilen kararları “bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla protesto etti. 

Ziyaretin ardından cezaevi önünde açıklama yapan Eş Genel Başkanlarımız şunları söyledi: 

Hatimoğulları: Ceza verilen arkadaşlarımızın durumu çok iyi, moralleri çok yüksek

Değerli basın emekçileri, değerli halklarımız biraz önce Kandıra Cezaevi'nde eş genel başkanlığımızı yapmış olan sevgili yoldaşımız Figen Yüksekdağ ile görüştük. Malumunuz Kobanî Kumpas Davasının kararı açıklandı. Orada yargılanan Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ’ın içinde olduğu çok sayıda arkadaşımız ağır cezalar aldı. Yüzlerce seneye varan cezalar verildi. Bizler de ziyaretimizi gerçekleştirdik ve sevgili Yüksekdağ ile görüştük. Eş Genel Başkanımızın durumunun çok iyi olduğunu bilmenizi isteriz. Moral ve motivasyonu oldukça yüksek. Bu cezalarla ilgili yaptığı değerlendirmeler tam da bir Türkiye okumasıdır. Dışarıda bulunan mahkeme süreci boyunca hem öncesi hem de karar aşamasında dayanışma içinde olan bütün kurumlara, siyasi parti temsilcilerine, STÖ temsilcilerine hepsine sonsuz teşekkürlerini iletiyor. Siz değerli basın emekçilerine sonsuz teşekkürlerini iletiyor. 

Kobanî Kumpas Davasında verilen kararlarla IŞİD’e karşı mücadele ve dayanışma cezalandırılmak istendi

Sevgili Figen şunu açık ve net ifade etti. Bizler de bu görüşü canı gönülden paylaşıyoruz. Bu kararı ve kararla paylaşılan şeyi aslında bir dayanışmanın, bir ortak mücadelenin mahkum edilmeye çalışılması kararı olarak okuyoruz. Başından beri Kobanî Kumpas Davasının bir siyasi dava ve intikam davası olduğunu söyledik. Kobanî'de halk ile dayanışan, IŞİD’e karşı gerek Türkiye gerek Ortadoğu gerekse dünyada en güçlü tavrı ortaya koyan halklar, ezilenler ve sömürülenlerin dayanışmasına bir ceza verilmek istendi. Bu cezaya karşı Kandıra Cezaevi'nden sevgili Figen’in de ifade ettiği gibi; bizler bu dayanışmamızı, bu özgürlük mücadelesini, Kürt halkıyla dayanışmayı, işçilerle, emekçilerle, kadınlarla, doğa ve insan hakları savunucularıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Bu karar hiçbir şekilde bu duruşumuzdan, bu yaklaşımımızdan, bu mücadele azmimizden bizleri geri durdurmayacaktır. Ben bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Sevgili Figen Yüksakdağ’ın da selam ve sevgilerini bir kez daha iletiyorum. 

Bakırhan: Bu dava bitmedi, halklarımızın mücadelesiyle verilen kararları boşa çıkaracağız

Değerli basın mensupları, değerli arkadaşlarımız hoşgeldiniz. Ben de hepinizi selamlıyorum. Tabi biz geçmiş olsuna gelmedik. Çünkü Figen başkan devrimci ve sosyalist kimliğini layıkıyla sürdüren ve bu konuda gerçekten ne gerekiyorsa yapan çok değerli bir yoldaşımızdır, yol arkadaşımızdır. Biraz bu süreci konuştuk, önümüzdeki süreci değerlendirdik. Biraz moral aldık. Güç aldık. Gerçekten bize büyük bir moral verdi. Haksız bir şekilde yargılandıklarını, siyasi bir kararla cezalandırdıklarını hep birlikte gördük. Ama bu süreç bitmedi. Nasıl ki bir sosyalist kadın olarak Figen başkanımız; IŞİD barbarlarına karşı dünyanın akyüzü, dünyanın en önemli, en temiz mücadelesini veren Kobanî halklarıyla dayanıştığı için buradaysa bizler de Kürtler, kadınlar, devrimciler, gençler olarak dünyanın akyüzü bir mücadeleyle dayanışan, onun gerçekten savunuculuğunu yapan ve şimdi cezaevinde olan arkadaşlarımızla birlikte dayanışacağız. 

Figen başkanın verdiği moral ve motivasyonla mücadeleye daha güçlü yükleneceğiz

Bu yargılama bitmedi, halklarımız mücadelesiyle, dayanışması ile birlikte bunu kesinlikle boşa çıkaracaktır. Bomboş iddialar ve olmayan maddelerle arkadaşlarımızı cezalandırdıklarını düşünenlere daha büyük bir mücadele ve dayanışma ile gerekli yanıtı vereceğiz. Emin olun en kısa sürede, bugün burada ziyaret ettiğimiz Figen başkanımız dahil olmak üzere cezaevindeki bütün siyasi tutsaklarla birlikte demokratik bir ortamda kol kola, omuz omuza mücadele edeceğiz. Bugünler çok uzak değil diyoruz. Cezaevinde Figen başkanın bize verdiği moral ve motivasyonla mücadeleye daha güçlü yükleneceğiz. Figen başkanın bütün Türkiye halklarına en başta kadınlara ve gençlere selamlarını iletiyoruz. Geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. 

19 Mayıs 2024