Eş Genel Başkanlarımızdan Sincanda açıklama: Bu kararla IŞİD ve faşizmin yanında olduklarını göstermişlerdir

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve Kürt siyasetçilerin rehin tutulduğu Kobanî Kumpas Davasının karar duruşması Sincan’da görüldü. Duruşma sonrası Sincan Cezaevi Kampüsü önünde açıklama yapıldı. Açıklamada konuşan Eş Genel Başkanlarımız Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları şunları söyledi:

Bakırhan: Jitem davalarının aklandığı bu süreçte Kürtler ve devrimciler cezalandırıldı

Karar açıklandı. Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine bugün yine kara bir leke sürüldü. Çetelerin, mafyaların, güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla insanları katledenlerin serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte; Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayet işleyen Jitem’in davalarının aklandığı bir süreçte Kürtler ve devrimci siyasetçiler bugün cezalandırıldı.

Biz bu cezaları tanımıyoruz

Biz bu cezaları tanımıyoruz, biz bu kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Kobanî Kumpas Davasında yargılananlar Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların ve gençlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir. Bugün Sincan’da bu davanın görüldüğü mahkeme salonunda İstiklal Mahkemelerinin ruhu, 12 Eylül ve 12 Mart darbelerindeki yargılamaların ruhu tekrar hortlamıştır. 

Kürtler ve devrimciler siyaset sahnesinden silinmeye çalışılmıştır

Normalleşme ve yumuşama mesajlarının verildiği bu süreçte HDP, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratlar siyaset sahnesinden silinmeye çalışılmıştır. 31 Mart’ta Kürtler, emekçiler, aslında bu adaletsiz düzene, iktidarın etkisi altındaki bu yargı kararlarına büyük bir cevap verdi. Bu cevabı anlamayanlar bugün Türkiye demokrasisine, Türkiye’nin geleceğine büyük bir kötülük yapmışlardır. Ama çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar yine her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracağız. Arkadaşlarımızı bir gün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahattinlerle ve Figenlerle birlikte Türkiye demokrasisi için, demokratik bir cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Bu kararı verenler çok iyi bilsin ki o günler uzak değil. O günlerin mücadelesini daha kararlı bir şekilde yürüteceğimizi belirtiyor, bu kara günde bu kararı verenleri lanetliyor, kararlarını tanımadığımızı ifade ediyorum. Bizimle birlikte bugün dayanışma içerisinde olan dostlarımızı saygıyla selamlıyorum. Bu dayanışmanın, bu mücadelenin bugünden sonra daha kapsamlı, daha büyük bir şekilde devam edeceğinin sözünü veriyoruz.

Hatimoğulları: Arkadaşlarımız dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmiştir

Bugün burada bir hukuk katliamına tanıklık ettik hep beraber. Bugün Sincan’da alınan bu kararla Selahattin Demirtaş 43 yıl 6 ay, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay ve diğer arkadaşlarımız toplamda yüzlerce yılla cezalandırılmıştır. Burada sabah söyledik, bu bir yol ayrımıdır dedik. Tıpkı iddianame nasıl Saray’da ve MHP Genel Merkezinde yazıldıysa, bu karar da aynı odaklar tarafından yazılmıştır. Türkiye'de yargı diye bir şey kalmamıştır. Türkiye’de şu anda yargının almış olduğu bu karar askeri cunta mahkemelerine rahmet okutacak bir karardır. Şu an bir hukuki darbe daha, bir siyasi darbe daha gerçekleşmiştir. Haksız ve hukuksuz yere cezaya çarptırılan arkadaşlarımız bütün dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmiştir. 

Bu kararla IŞİD ve faşizmin yanında olduklarını göstermişlerdir

Denizlerin kalemini kıranlar nasıl lanetlendiyse, burada bu kalemi arkadaşlarımız için kıranlar da aynı şekilde lanetlenecek ve tarihin çöp sepetine hatırlanmamak üzere gömülecektir. Halk düşmanı, kadın düşmanı, insanlık düşmanı olan ve Ortadoğu’ya büyük bir felaket yaymak isteyen IŞİD’in yanında olduklarını gösteren bir karar alınmıştır. Biz sabah da ifade ettik. Bu karar ya halklardan ve demokrasiden yana olacak ya da IŞİD ve faşizmin yanında olacaktır dedik. Bugün mahkemenin almış olduğu bu karar onların bir kez daha IŞİD’in ve faşizmin yanında olduklarını göstermiştir. Bu karar yok hükmündedir. Biz bu kararı yok hükmünde sayıyoruz. Şimdi burada değerli temsilcilerimizin de açıklamaları olacak. Onun akabinde MYK’mız, bileşenlerimiz ve HDK bileşenleri ile bu mahkeme sonuçlarını değerlendirmek ve yeni planlamalarımızı görüşmek üzere buradan çıkıp Genel Merkezimize gideceğiz, toplantımızı gerçekleştireceğiz. 

Şu bilinsin ki faşizme asla geçit vermeyeceğiz

Şu bilinsin ki faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Bugün faşizmin aldığı bu kararı tanımıyoruz, yok hükmündedir. Faşizme karşı daha çok omuz omuza, daha çok dayanışma zamanıdır. 

16 Mayıs 2024