Hatimoğulları: Roboski Katliamı dünya tarihinde unutulmayacak

Eş Genel Başkanımız Tülay Hatimoğulları, Roboski anmasına katıldı. Burada konuşan Hatimoğulları, şunları söyledi: 

Roboski’nin unutulmasını engellemek için mücadele edenleri selamlıyorum 

12 senedir acılarını yüreklerinin en derinliklerinde hisseden, battaniyelerle o sahada yan yana dizilmiş o cenazelerin sahipleri olan anaları; ellerinde çocuklarının, yakınlarının, sevdiklerinin fotoğrafını taşıyan, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında Roboski’nin unutulmasını engellemek için mücadele eden değerli anaları selamlıyorum. Roboski’nin acısını paylaşmak için, Kürtlerin acısını paylaşmak için, Kürtlerin mücadelesi ile dayanışmak için Türkiye’nin batısından buralara gelen Türkiye’nin sol sosyalist güçleri sizi de saygıyla selamlıyorum. 

Roboski Katliamı dünya tarihinde unutulmayacak 

Bizler Türkiye’de kalemle çizilmiş sınırın bir yanından konuşuyoruz. Katliam tam da o sınırlarda gerçekleşti. Roboski Katliamı dünya tarihinde unutulmayacak, acısı hiçbir zaman dinmeyecek. Belki acısı failleri yargılanıp cezaya çarptırılınca bir nebze hafifleyecek. İnsanlık dışı, utanç ve savaş manzarası olan bir katliam yaşandı bu topraklarda. Gencecik hatta çocuk yaşta olan 19’u çocuk 34 Kürt yurttaş katledildi. Çıkıp hükümet adına konuştular. “Yanlışlıkla oldu, yanlış istihbarat” diyerek kamuoyunu yanıltmaya çalıştılar. Oysa o kadar bilerek ve isteyerek gerçekleştirdiler ki bu katliamı. Oradaki çocukların anılarını dinledim, “Kardeşim bana harçlık vermek için sınır dışına gitmişti” diyorlar. Anaların her birinin acısı yürek dağlar. Ne yazık ki 40 yılı aşkın süredir Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesini engelleyen, Kürt halkına katliam ve çatışmaları dayatan bu devlet anlayışını bu iktidar devam ettirmektedir. 

Sorumlular hesap verene dek herkes bu suçun ortağıdır

Dönemin başbakanı şimdinin cumhurbaşkanı çıkıp bu olayı açıklayana kadar herkes bu suçun bir ortağıdır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin sorumluları, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı çıkıp bu olayı açıklayana ve hesabını verene dek herkes bu suçun ortağıdır. Biraz önce baro adına konuşan arkadaşlarımız, hukuki sürecin daha doğrusu hukuksuzluğun ve cezasızlığın nasıl işletildiğini ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaştılar. Söz konusu Kürt olunca Anayasa da yasa da işlemez. Söz konusu bu ülkenin ezilenleri ve sömürülenleri olunca o zaman yasalar rafa kaldırılır. Vicdan zaten hiç olmaz. 

Barış konusunda Türkiye halkları olarak herkesin şapkayı önüne koyması gerekiyor


Bakın bugün yine Kürt halkına dayatılan bu savaşı devam ettiriyorlar; asker cenazelerinin hemen ardından Rojava’daki sivil alanların bombalanmasıyla, tekstil atölyelerinin ve matbaaların bombalanmasıyla bu savaşı devam ettiriyorlar. Oysa bizler hem DEM Parti olarak hem de Kürt halkının siyasi iradesi olarak çıktık dedik ki, “Bakın Kürt çocuklarının cenazeleri kargoyla analarına gönderildiği halde o analar barış diyor. Roboskili analar çocuklarının, sevdiklerinin fotoğrafını taşırken, bazısı çocuklarının beden bütünlüğünü dahi görmemişken, bazısı çocuklarının parça parça edilmiş cenazelerine tanıklık etmişken yine barış konusunda ısrar ediyorsa; burada başta Türkiye halkları olarak, başta Türk halkı olarak herkesin şapkayı önüne koyması gerekiyor. Barış sürecini biz bu ülkede nasıl inşa ederiz, Türk gençleri nasıl ölmez, Kürt gençleri nasıl sağ kalır? İşte bu sorular üzerinde, barış projesi üzerinde çalışmayı önüne hedef olarak koymalıdır. 

Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesini istediğimiz için bizi sarı torbalarla tehdit ediyorlar 

Biz bu sözleri sarf ederken; dün doğrudan bu iktidar, küçük ortağı ve karanlık odaklar tarafından örgütlenen bir grup partimizin önüne gelip sarı torba bıraktılar. Bizleri sarı torbalarla tehdit ediyorlar. Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülsün dediğimiz, bu ülkeye barışın gelmesini istediğimiz, yaşam hakkını, hukuku, adaleti ve eşitliği savunduğumuz için bizi sarı torbalarla tehdit ediyorlar. Bu adalet düşmanları, bu karanlık seviciler, bu ölü seviciler, kandan beslenen iktidar anlayışı ve karanlık odaklar bizlere sarı torbayla cevap veriyor. Yargı da bunları izliyor. Oysa bu bir suçtur. Bu, insanları öldürmeye ve suça teşvik etme suçudur ve derhal soruşturma başlatılmalıdır. 

Toprağa düşen çocuklarımıza borcumuz var 

Roboskili yurttaşlarımızı katleden anlayış, Kürt halkını katletmeye devam ediyor. Aynı anlayış Kürtlerin, solun ve demokrasinin sesini kısmaya çalışıyor. Biz bu anlayışa inat demokratik zeminde mücadelemizi sonuna kadar kararlı ve cesurca devam ettireceğiz. Çünkü toprağa düşen o gençlere borcumuz, sorumluluğumuz var. Barışı haykıran analara sözümüz var ve bu sözümüzü tutacağız. Bu sözümüzü burada Roboski’de 34 Kürt yurttaşımızın mezarının başında bir kez daha veriyoruz. Bu ülkeye barış gelene dek mücadelemiz devam edecek. Bu ülkede ezilen ve sömürülen kalmayana kadar mücadelemiz devam edecek. Bu ülke kana doydu, artık yeter! Zaten bu sınırları oturup kalem ile çizdiler 100 yıl önce. Bizlere “Kürdistan yoktur”u dayatmaya çalışıyorlar; “Kürt yoktur, Kürtçe yoktur”u dayatmaya çalışıyorlar. 

100 yıl önce bizlere sınırları dayatan anlayış Roboski Katliamını gerçekleştiren anlayıştır

Sınırın bu tarafından milyonlarca Kürt yaşıyor, öte yanında Federe Kürdistan var. Tam da bu sınırda. Bu talimatın gerçekleşmesini asla tesadüf olarak görmüyoruz. 100 yıl önce bu sınırları bizlere dayatan, halklar arasına yapay sınırlar çeken o anlayış Roboski Katliamını gerçekleştiren anlayıştır. Rojava’da katliamı gerçekleştiren anlayışın ta kendisidir. Bu anlayışa karşı bizler her yerde barış, demokrasi, eşitlik, adalet mücadelesini vermeye devam edeceğiz. 

“Kekik, reyhan ve kaçak tütün kokusu taşırdı rüzgar. Duymazdı bir Allah’ın kulu çığlığımızı. Direnmek kalırdı Kürde, yaşamanın bir başka adı direnmekti”. Evet bu coğrafyada 100 yıldır Kürde bu dayatılmıştır. Direnmek dayatılmıştır, başka seçenek sunulmamıştır. Barış, kardeşlik sunulmamıştır. Eşit yurttaşlık hakkı temelinde yaşam sunulmamıştır ve direnmek kalmıştır Kürde.

Sözümüz olsun ki bu topraklara barış gelecek

Kürt halkının bu direnişiyle dayanışmayı devam ettireceğimizin, bu ülkeye barış tohumlarını ekeceğimizin, bu barış tohumlarının her birinin kendi dilinde ve renginde bir ağaca dönüşeceğinin sözünü bir kez daha veriyoruz. Bir kez daha söz veriyoruz ki şu arkamızda gördüğünüz o bembeyaz karlar asla bir daha gençlerimizin kızıl kanına boyanmayacak. O karlar öyle bembeyaz kalkacak. Sözümüz olsun ki bu topraklara barış gelecek. Ailelerimize ve Kürt halkına başsağlığı dileklerimi bir kez daha iletiyorum. 

28 Aralık 2023