Hatimoğulları: Taşımalı askerlerle buradaki Kürt halkına diz çöktüreceğini zannediyorsan büyük yanılıyorsun

Eş Genel Başkanımız Tülay Hatimoğulları, Şırnak’ta irade gaspına karşı yapılan açıklamada konuştu. Hatimoğulları, şunları söyledi:

Bugün Şırnak’tayız. AKP iktidarı 31 Mart’ta Şırnak halkının iradesini asker ve polisiyle gasp etmiştir, seçimi çalmıştır, gayrimeşrudur. 31 Mart seçimleri tarihe Şırnak açısından böyle geçecektir. 

Bu iktidar Şırnak’ı açık hava karakolu haline getirdi

Seçim çalışmalarımız süresince Türkiye’nin birçok yerinde askerin ve polisin baskısını gördük.  
Doğrudan seçim çalışmalarına müdahalelerini gördük. Ayrıca tam 32 merkeze, belediye kazandığımız 32 merkeze asker ve polis kaydırdıklarını biliyoruz. Ancak Şırnak’taki durumun benzerini başka yerde görmedik. Şırnak’ı adeta açık hava karakolu haline getirmiş bu iktidar. Şırnak’ta seçim günü bulunan her iki kişiden biri asker veya polisti. Elimdeki bir notu sizinle paylaşmak isterim. Tümgeneral Ömer Keçecigil İlköğretim Okulunda sadece ve sadece askerler oy kullanmış. 5 bin 940 seçmen, 5 bin 940 erkek. Aileleri burada değil, herhangi bir konutta ikamet etmiyorlar. Ama bunlar sadece bir okulda oy kullanmışlar ve o okuldan tamamen AKP çıkmış. “Konuş, sen nerelisin?” diyen Şırnaklı abimiz aslında bu seçimin fotoğrafını çizmiştir. Şırnak'ta seçimleri asker ve polis çalmıştır. 

Şırnak’ta şu an mazbatayı alan belediye başkanı meşru değil 


Şırnak’ta şu an mazbatayı alan belediye başkanı meşru değildir. Hırsızlıkla Şırnak halkını yönettiğini zanneden, Şırnak sokaklarında onursuzca yürümeyi göze alarak bu görevi kabul eden bu belediye başkanına derhal istifa etmesi çağrısı yapıyoruz. Şırnak halkı seni istemiyor. Kayıtlara “hırsız başkan” olarak girdin. Bu yaftayla Şırnak'ta belediyeyi yönetebileceğini sanıyorsan, bu onursuzluğu üzerinde taşıyacaksan evet korumalarınla gezmeye devam edebilirsin. Ancak bizim açımızdan belediye başkanı, bu sokaklarda aldığı oyları büyük bir gururla taşıyarak dolaşandır. Oysa, biraz önce kurumlar adına konuşan arkadaşımızın da dediği gibi, Şırnak’ta hiçbir zaman bulunmamış olanları, Şırnak’ın yolunu bilmeyenleri seçim sabahı otobüslerle taşıdılar ve Şırnak halkının iradesini gasp ettiler. Üstelik sadece Şırnak’ta da değil, Uludere ve Beytüşşebap’ta da durum aynı şekilde. Hırsızlıkla atanmış belediye başkanlarınca sözüm ona kazanılmış seçimler... Biz bu seçimleri gayrimeşru görüyoruz. Biz bu seçimleri çalınmış olarak ilan ediyoruz. Beytüşşebap, Uludere ve Şırnak’taki belediye başkanlarını hırsız ilan ediyoruz, gayrimeşru ilan ediyoruz.

YSK, AKP'nin koltuk değneği olmaktan vazgeçmelidir

Bizim oylarımızı her yerde çalmaya kalkıştılar. Bitlis’te ve birçok yerde itirazlarımızı reddeden YSK, şimdi de Şırnak'la ilgili konuyu görüşecek. Biz buradan çağrımızı yineliyoruz. YSK, AKP'nin koltuk değneği olmaktan vazgeçmelidir. Türkiye'nin siyasi haritası değişmiştir. Türkiye’de artık AKP iktidarının istediği gibi borusunun ötmeyeceği bir yeni siyasi harita oluşmuştur. Bu siyasi haritaya bakarak 3-5 seneyi düşünmek zorundasınız. YSK zaten güvenilirliğini yitirmiştir. Ancak şu saatten sonra alacağı kararlar için bizler YSK’yı asli görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. Asli görevini yerine getir YSK. Senin görevin AKP’nin çıkarlarını korumak değil, iktidarın hırsızlarını korumak değil, halkın iradesini çalanları korumak değil. Senin görevin yurttaşın seçme ve seçilme hakkını korumaktır. Şırnaklının, Bitlislinin, herkesin hakkını korumaktır görevin. Ve seni bu görevi yerine getirmeye davet ediyoruz. YSK bu görevi yerine getirmezse, o da bu iktidar gibi tarihin çöp sepetine atılacaktır. Ve tarihin çöp sepeti YSK’yı da tıpkı AKP-MHP iktidarı gibi hırsızlardan oluşmuş olan bir birim olarak anmaya devam edecektir. Buradan YSK’ya bir kez daha sesleniyoruz. Görevini yerine getir, Urfa’da verdiğin kararlardan geri dön. Siverek'te AKP adayının akrabaları ve yandaşları sandıkları ve pusulaları yaktı. Sonra kalkıp AKP, sandıklar yakıldı diye seçim tekrarı istedi ve YSK şimdi o seçimleri tekrarlayacak. 

Urfa’da halkın iradesini çalmalarına izin vermeyeceğiz

Urfa’da kazanamadıkları seçimi hileyle elimizden almaya kalkıyorlar ve üç yerde seçim tekrarlanacak. İkisiyle ilgili karar alındı. Üçüncüsü ile ilgili itirazlarımız şu anda YSK’da değerlendiriliyor. Bir kez daha YSK’ya sesleniyoruz. Urfa’da halkın iradesini, Şırnak'ta çaldığın gibi çalmana izin vermeyeceğiz. İptal ettiğin seçimleri oylarımızı katlayarak yeniden kazanacağız. Buradan da bütün halklarımıza sözümüz olsun. 

Seçimleri ortadan kaldırmak isteyen AKP-MHP iktidarı, adeta padişahlık dönemi gibi emirlikler kurmak istiyor bu ülkede. Ama seçimlerde Türkiye halkları buna asla müsaade etmeyeceğini göstermiştir. Bu seçimde AKP ve ortaklarının yaşadığı hezimetin daha büyüğünü önümüzdeki seçimlerde yaşayacaklar. Çünkü halk kayyımcı rejime dur demek istiyor. Çünkü halk oy hırsızlarına, irade hırsızlarına, yaşamına müdahale edenlere artık geçit vermeyecek. Halk bu seçimlerde kırmızı kart göstermiştir. 

Urfa’nın ilçeleriyle uğraşmaktan vazgeçin


DEM Parti olarak hangi itirazda bulunduysak itirazlarımız reddedildi. Ama AKP-MHP nerede itiraz ettiyse YSK kabul etti. Buradan bir kez daha Erdoğan’a diyoruz ki seçmen iradesine saygı duyacağını söylediğin balkon konuşmasının arkasında dur. Uludere’yle, Şırnak’la, Urfa ilçeleriyle uğraşmaktan vazgeç. Halklarımız iradesini çaldırmayacağını sana bir hezimet yaşatarak zaten göstermiştir. Bunun sonucunu ve gereklerini yerine getirmelisin. 

AKP’nin bu hırsızlıklarını teşhir etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz 

Buradan bir kez daha uyarıyoruz. Halkın olanı halka bırakın. Dışarıdan getirdiğiniz seçmenle, 10 bini aşkın asker ve polisle Şırnak halkının iradesini gasp edemezsiniz. Bakın bu konuyla ilgili sadece Türkiye kamuoyunu bilgilendirmiyoruz. Tek tek hangi sandıkta oylarımız çalınmışsa, hangi sandıkta dışarıdan getirdiğiniz asker-polis oy kullanmışsa raporu tutulacak ve bütün Avrupa’yla paylaşılacak. Bütün dünya bilecek ki AKP burada yaşadığı bu hezimete rağmen hırsızlığa devam ediyor. Bunu bütün Avrupa bilecek, bütün dünya bilecek. Bizim mücadelemiz burada bitmiyor. Şırnak’ın mücadelesi Şırnak’la sınırlı kalmayacaktır. Burada halkımız iradesine sahip çıkmaya devam edecek. Bizler de Ankara’da Türkiye ve dünyanın dört bir yanında sonuna kadar hakkımızı aramak üzere, AKP’nin bu hırsızlıklarını teşhir etmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Halkın olan halkın kalacaktır. Halkın iradesine hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Taşımalı askerlerle buradaki Kürt halkına diz çöktüreceğini zannediyorsan büyük yanılıyorsun. Büyük yanılıyorsun AKP. Kayyım atadığın yerleri katlayarak geri aldıysak, burada halkın iradesi var demektir. Askerinle, polisinle Kürt halkına, halklara diz çöktüremeyeceğini bu seçimde sana gösterdik. Bir kere daha göstereceğiz. Daha güçlü göstereceğiz. Şırnak halkıyla olmaya, bu dayanışmayı sürdürmeye, bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Hırsızlara asla geçit vermeyeceğiz. Hırsızlar derhal istifa. 

7 Nisan 2024