Eş Genel Başkanlarımız Kobanî Kumpas Davasında rehin tutulan siyasetçileri Sincan Cezaevinde ziyaret etti

Eş Genel Başkanlarımız Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Kobanî Kumpas Davası nedeniyle rehin tutulan Ali Ürküt, Günay Kubilay, Nazmi Gür, İsmail Şengül, Bülent Parmaksız ve Alp Altınörs ile 2023’te tutuklanan Doğan Erbaş’ı Sincan Cezaevinde ziyaret etti. Eş Genel Başkanlarımız yüzlerce yıl ceza verilen HDP yöneticisi siyasetçilerle görüş alışverişinde bulundu.

Tutuklu siyasetçilerin durumlarının oldukça iyi, moral ve motivasyonlarının ise yüksek olduğunun bilgisini veren Eş Genel Başkanlarımız iktidarın kumpas davasıyla rehin tutulan siyasetçiler şahsında HDP fikriyatını cezalandırmak istediğini vurguladı. Eş Genel Başkanlarımız HDP’nin çoğulcu yapısının, sosyalist devrimcilerin sergiledikleri devrimci dayanışmanın ve Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusundaki ortak mücadelenin cezalandırılmak istendiğini ifade etti. Kobanî Kumpas Davasında verilen kararın siyasi soykırım kararı olduğuna işaret eden Hatimoğulları ve Bakırhan, bu kararla demokrasinin katledildiğini ve Kobanî Direnişi ile dayanışmanın mahkum edilmek istendiğinin altını çizdiler.

Rehin tutulan siyasetçilerin “özgürlük mücadelesinden ve birleşik demokrasi mücadelesinden asla geri adım atmayacakları, her geçen gün mücadeleyi büyüterek devam edecekleri” mesajı verdiğini ileten Eş Genel Başkanlarımız, DEM Parti olarak rehin siyasetçileri cezalandırdıklarını düşünenlere karşı daha büyük bir mücadele ve dayanışmayla gerekli yanıtı vereceklerini ifade etti. Son olarak tutuklu siyasetçilerin dışarıdaki tüm partililere sevgi ve selamlarını ilettiğini, kendileriyle dayanışma içinde olan tüm dost kurum ve yoldaşlara teşekkür ettiklerini aktardılar.

Eş Genel Başkanlarımız Kobanî Kumpas Davası kapsamında 16 Mayıs’ta verilen cezalardan hemen sonra HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ı tutuklu bulundukları Kandıra ve Edirne Cezaevinde ziyaret etmişti.

5 Temmuz 2024