İktidarın hedefleri doğrultusunda açıklanan TÜİK verileri gerçeği yansıtmıyor

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

AKP-MHP iktidarının hesap aparatı olan TÜİK, Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK enflasyon oranının aylık yüzde 1,64, altı aylık yüzde 24,73, yıllık ise yüzde 71,60 olarak gerçekleştiğini iddia etti. Buna göre memur ve memur emeklisi yüzde 19,31 SGK ve Bağ-Kur emeklisi yüzde 24,73 oranında zam alacak.

Bu enflasyon oranları asla gerçeği yansıtmamaktadır. AKP-MHP iktidarının çarpık ekonomi politik ajandasıyla uyumlu bu oranlar masa başında hazırlanmıştır. Hiçbir hedefini tutturamayan iktidar “dezenflasyon süreci başladı” diyebilmek için bir kez daha TÜİK’i kullanmıştır. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in asgari ücreti yüksek bulduğu bir ülkede enflasyon oranlarının farklı çıkması beklenemezdi.

Her geçen gün alım gücü düşen emekçilerin, emeklilerin ve asgari ücretlilerin vebali iktidarın ve TÜİK’in boynundadır. Elektrik ve akaryakıt zamlarını Haziran ayının 25’inden sonrasına erteleyerek zaman ayarlı zamlarla Haziran enflasyonunun düşük çıkmasını sağlayan TÜİK açıkça suç işlemektedir. Milyonlarca emekçinin, emeklinin, işsizin, stajyerin hakkı TÜİK marifetiyle AKP-MHP iktidarı tarafından gasp edilmiştir.

Yine TÜİK’e göre on iki aylık ortalama TÜFE endeksi ise yüzde 65,07 olarak gerçekleşmiştir. Bu demek oluyor ki 1 Temmuz 2024 itibariyle kira artışları yüzde 65,07 oranında yükseltilecektir. Sadece Ocak-Mayıs döneminde bir asgari ücretlinin maaşından reel olarak yaklaşık yüzde 25 oranında ücretinin erdiği düşünüldüğünde AKP-MHP iktidarının emekçilerin barınma hakkına kast ettiği daha da net ortaya çıkmaktadır.

TÜİK’in iktidarın hedefleriyle uyumlu olarak açıkladığı uyduruk enflasyon rakamlarını asla kabul etmiyoruz. Emekçileri her geçen gün daha da yoksullaştıran, açlık ve sefalete mahkum eden sermayenin iktidarı AKP-MHP mutlaka hesap verecektir!

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu
3 Temmuz 2024