İmama yönelik gerçekleştirilen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz

Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcülerimiz Yüksel Mutlu ve Mahfuz Güleryüz'ün açıklaması:

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in korumalarıyla Cuma Namazı esnasında bir cami imamına yönelik gerçekleştirdiği şiddeti kınıyoruz.

Biliyoruz ki; tarih boyunca din insanları toplumlar tarafından saygı görmüş ve devlet ricali de bu saygı çerçevesinde kendilerine yaklaşım göstermişlerdir. Egemenlerin denetimine girmeyen din insanları dönem dönem iktidar odaklarının hedefi olmuşlardır. Buna karşın şimdiye kadar başta coğrafyamız olmak üzere dünyanın hiçbir yerinde bir din insanı görev yaptığı mabedin içinde bir devlet yetkilisi tarafından fiziksel şiddete ve hakarete maruz bırakılmamıştır.

100 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca din-devlet ilişkileri bağlamında birçok olumsuzluktan söz etmek mümkündür. Tarihsel bellek, devletin dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasının deneyimleri ile maluldür. Bununla birlikte, böylesine çirkin bir saldırının gerçekleştiğine tanık olmadık.

İmamı kendi memuru olarak gören ve asgari bürokratik kuralları dahi yok sayan Kaymakam Burak Akeller’in yetkililer tarafından derhal görevden alınmasını ve tüm kamuoyundan özür dilemesini bekliyoruz. İtibarı lükse, şatafata sığdırmış olan Diyanet'in bu konudaki sessiz tutumunu da halklarımızın takdirine bırakıyoruz. İktidar bilmelidir ki; imamlar tüm devlet yapısıyla yıllardır şekillendirmeye çalıştıkları itaatkar memurlar değildir!

Yüksel Mutlu-Mahfuz Güleryüz
DEM Parti Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri
21 Ocak 2024