Bakırhan: Kürt basını çok büyük bedellerle bugünlere geldi

Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan, Ankara İl Eş Başkanımız Fatin Kanat, PM üyelerimiz ve milletvekillerimizden oluşan heyet, 22 Nisan Kürt Gazeteciliği Günü vesilesiyle Jinnews ve Mezopotamya Ajansı Ankara Bürolarını ziyaret etti. Kürt Gazeteciliği Günü’nü kutlayan heyetimizi gazeteciler karşıladı. Burada konuşan Bakırhan şunları söyledi:

Ez îro Roja Rojnamegeriya Kurdî pîroz dikim. Ked û emegên we mezin in. Keda we ev 126 sal in berdewam dike. Çapemeniya Kurdan 126 sal in ku berdêl dide û mîrasa çapemeniya Kurdî heya îro anîn. Rojên pêşiya me dê hîn azadtir bibe înşelah, em ji bo vê yekê têkoşîn dikin. Lê belê ji bo çanda me, hunera me, zimanê me keda rojnamegeran pir zêde ye. Di kesayetiya we de em hevalên ku heya îro ked dane pîroz dikin, silavên xwe pêşkêş dikin. Yên ku jiyana xwe ji dest dane em wan bi bîr tinin. Em li cem we ne, çi ji destê me tê ji bo pêşeroja Kurdan em ê wekî DEM Partî pêk bînin.

Kürt gazeteciliğinde 126 yıl oldu, çok büyük bedeller ödendi. Midhat Bedirxanlardan Apê Musalara, Nagihan Akarsel’den günümüze kadar Hüseyin Aykolların devam ettirdiği bu emek bu çaba çok değerli ve kıymetlidir. Kürt Gazetecilik Günü’nü kutluyoruz. Çok kolay bugünlere gelinmedi. Çok büyük bedeller ödendi. Çok kısıtlı imkanlarla birlikte sistemin en başta hedef aldığı gazeteciler bu onurlu bayrağı düşürmeden günümüze kadar getirdiler. Eminim ve inanıyorum ki önünümüzdeki günlerde Kürt halkının ortak mücadelesiyle birlikte Kürt Gazeteciliği daha iyi ve özgür günler yaşayacaktır. Bunun mücadelesini veriyoruz. Siz Özgür Basını da bu ısrarcı, inatçı ve vazgeçmeyen, imkansızlıklar içerisindeki bu duruşunuzu saygıyla selamlıyorum. Çok kıymetli ve değerlidir. Gününüz kutlu olsun.

Daha sonra konuşan Gazeteci Hüseyin Aykol ise, Kürt basınının tarihçesine değinerek, yaşadıkları zorluklara ve katliamlara dikkat çekti. Bu yürüyüş boyunca 50’ye yakın Kürt Gazetecinin katledildiğini, çok büyük çoğunluğunun cezaevlerine girdiğini ancak bu mücadeleden vazgeçmediklerini belirten Aykol, Kürt basınına daha güçlü sahip çıkma çağrısı yaptı. 

22 Nisan 2024