Partiler arası bayramlaşma ziyareti: Baharın kalıcılaşması için Kürt sorunu çözülmeli

Siyasi partilerle bayramlaşma ziyaretleri kapsamında öğleden önce Gelecek Partisi, CHP heyetleri, öğleden sonra da Saadet Partisi ve DEVA Partisi heyetleri partimize bayram ziyaretinde bulundu.

Genel Merkezimize gelen heyetleri Eş Genel Başkan Yardımcımız Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Milletvekilimiz Ceylan Akça, PM üyemiz İhsan Seylan karşıladı. Gelecek Partisi adına Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Milletvekili Hasan Ekici, İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcısı Nazlı Üstün ziyarette bulundu.

Ziyarette konuşan Hasan Ekici, Türkiye’de ciddi bir demokrasi sorunu olduğunu belirterek, “Her alanda ciddi bir demokrasi sorunu var. Siyasi partilerden tutun da vekillerin belirlenmesine kadar, sözde değil özde bir demokratik toplumu inşallah inşa ederiz. Cumhuriyetimiz 100 yaşına geldi ama eksik demokrasi kültürümüzde de var, yaşamımızda da var. Yolumuz uzun. Ama bunu tabi hep beraber, 84 milyonla beraber yapmamız gerekiyor. Çünkü demokratik ilkelerin hepsi 84 milyona katkı sağlayacak ilkeler. Demokrasinin yokluğundan herkes zarar görüyor” diye konuştu.

Türkiye kendi iç barışını sağlamakla Ortadoğu barışına da ciddi katkı sağlar

Daha sonra konuşan Öztürk Türkdoğan ise şöyle konuştu:

“Aslında iyi bir döneme giriyoruz. Bu bayram 31 Mart'tan sonra geldi. 31 Mart'ta aslında halkımız bir bütün olarak güçlü bir demokrasi mesajı, barış mesajı verdi. Umarım, Türkiye olarak bunu değerlendiririz. Biraz önce bahsettiniz, biz Cumhuriyet'in 2. yüzyılının demokratik bir Cumhuriyete evrilmesi mücadelesi yürütüyoruz. Bunun için de Türkiye'nin temel sorunlarının çözülmesinden yanayız. Umuyoruz ki bu yeni süreç Türkiye'nin kendi iç barışına katkı sunar. Türkiye kendi iç barışını sağlamakla birlikte Ortadoğu barışına da katkı sunar. Biliyorsunuz şu anda Ortadoğu'da çok büyük bir acı yaşandı. Çok çok büyük bir acı, bir soykırımı yaşandı. Ve devletler maalesef bunu seyrediyor. Halkların vicdanında mahkum olmuş bir süreç. Gazze'de olup bitenler bize maalesef çok uzak değil, yakın. Ama aynı zamanda biz bu ülkede büyük acılar yaşamış haldeyiz. Türkiye'de özellikle Kürt halkının yaşadığı acıları biliyoruz. Ama hiçbir halkın acı yaşamasını istemiyoruz. O nedenle iç barış çok kıymetlidir. Bayramın Türkiye'nin iç barışına katkı sunmasını diliyoruz.

17 Nisan’da tutsak arkadaşlarımızın özgürlüğü için Sincan’da olacağız

Ayriyetten de tabii şunu ifade edelim biz. Ben aynı zamanda insan hakları alanından geliyorum. Bizler aslında üçümüz de insan hakları alanından geliyoruz. Bakın önümüzdeki hafta Kobanî Kumpas Davası'nda karar açıklanacak. Umuyoruz ki arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşur. Sayın Demirtaş ve tutuklu arkadaşlarımız Sayın Yüksekdağ, sevgili Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve diğer arkadaşlarımızın tutukluluğu sona erer, özgürlüklerini kavuşurlar. Bu vesileyle de 17 Nisan'da son karar açıklanacak. O gün Sincan'da olacağız. Ama özgürlük için orada olmak istiyoruz. Ama hapishanedeki siyasi mahpusları, hapishanedeki sorunları biz konuşmaya devam edeceğiz. Umuyoruz ki bir an önce bu ülke düzelir. Seçim sonuçlarından da iktidar gerekli dersleri çıkarır.”

Daha sonra CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, Kadın Kolları MYK üyesi Armağan Akyüz, Gençlik Kolları MYK üyesi Batuhan Cakcak’tan oluşan heyet partimizi ziyaret etti.

Seçimlerden sonra ülkemize bahar geldi

Burada konuşan Volkan Demir, “Bayramınızı kutluyoruz. Tüm ülkemizin bu Ramazan Bayramı'nı kutluyoruz. Dileğimiz ve duamız öncelikle deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın acılarının ve yaralarının bir an önce dindirilmesi. Daha sonra da Filistin'deki insanlık zulmüne bir an önce son verilmesi. Bu bayram dileğimiz ve duamız bu. Ülkemize de bahar geldi gördüğünüz gibi seçimlerden sonra. Ülkemizde de baharın devam etmesinin temelidir” diye konuştu. Demir aynı zamanda CHP'nin en çok siyasi parti ile bayramlaşan parti olduğunu belirterek, bununla gurur duyduklarını söyledi.

Türkdoğan ise Demir’in depremzedeler ve Filistin için dilediği dileklere katıldıklarını belirterek, “Aynı zamanda ülkemize de barışın gelmesini istiyoruz. Bu ülke temel sorunlarını bir türlü çözemedi ve biz Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Cumhuriyetin demokratikleştirilmesi için mücadelesi yürüten bir partiyiz. Ben inanıyorum ki bu 31 Mart seçimleri aslında çok güçlü bir demokratikleşme mesajı verdi. Çok güçlü bir iç barışı sağlama mesajı verdi. Her türlü otoriter yönetime karşı, yönetim tarzına karşı demokrasi mesajı verdi. Bir bütün olarak, muhalefet olarak bu ülkeye demokrasiyi de getireceğiz, barışı da getireceğiz. Yeter ki birlikte bir arada bu mücadeleye inanalım” dedi. Türkdoğan bir kez daha 17 Nisan’da görülecek olan Kobanî Kumpas Davası karar duruşmasına katılım çağrısı yaparak, tutsak siyasetçilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını istedi.

Bir kez daha söz alan CHP’li Demir, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz Genel Başkanımız da ifade ediyor, karıncanın kardeşiyiz. Dolayısıyla nerede haksızlık varsa Cumhuriyet Halk Partisi olarak orada olacağımıza emin olabilirsiniz. Analizinize de katılıyorum. 31 Mart'ta halkımız güzel bir mesaj verdi. Biliyorsunuz biz Türkiye İttifakı diye seçim propagandasını ve kampanyamızı yürüttük. Halkımız da Türkiye İttifakı'na teveccüh gösterdi. Dolayısıyla bu topraklarda yaşayan herkesin kardeşçe yaşaması, hür ve özgür yaşaması için hep birlikte elimizden ne geliyorsa yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkdoğan ise seçim sonuçlarının DEM Parti için başarılı olduğunun altını çizerek, “Biz de parti olarak seçimlerde hem kayyımları aslında bir nevi süpürdük. Tabii taşımalı asker polislerin olduğu birkaç kent merkezi dışında. Aslında açık hile diyoruz biz buna. Seçim başarınızı görüyoruz. Aynı zamanda Türkiye'deki kent uzlaşısı anlamını da buldu. Seçmen burada ne demek istediğimizi de anladı. Bu aslında demokrasi için önemli bir kazanç” dedi.

Öğleden sonra da partimizi Saadet Partisi ve DEVA Partisi heyetleri ziyaret etti. Saadet Partisi heyetinde Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, STK ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Muhammet Demiryürek yer aldı. 

Saadet: Türkiye siyasetinin kilidi çözüldü

Saadet Partisi heyeti adına konuşan Bülent Kaya, seçim sonuçlarına işaret ederek, “Türkiye siyasetinin kilidi çözüldü. Ama bu kilidi açık tutmak siyasetçilerin işidir. Seçmen kapıyı açtı ve bu kapıyı açık tutmak gerekir. Diyalogun sürmesinden devlet millet kazanır. Ama tabii bazı kesimler bu kapıyı kapatmaya çalışacaktır” dedi. Halkın sokağa çıkmak zorunda kalmasının “siyasetin başarısızlığı” olduğunu vurgulayan Kaya, “Siyasetin işi halkın sokağa inmek zorunda kalmayacağı bir demokratik ortam sağlamaktır” dedi.

Görüşmede partimiz adına konuşan Türkdoğan, yeni dönemde barış siyasetinin hakim olması gerektiğinin altını çizerek, iktidarın seçim sonuçlarından gerekli dersi çıkarması gerektiğini söyledi. Türkdoğan bir kez daha 17 Nisan’da yapılacak olan Kobanî Kumpas Davası'na katılım çağrısı yaptı.

DEVA Partisi: Hayatın her alanında hukuksuzluklarla karşılaşıyoruz

DEVA Partisi adına ise Genel Başkan Yardımcıları ve İstanbul Milletvekilleri Hasan Karal ve Elif Esen ile Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Furkan Arık’tan oluşan heyet partimize bayramlaşma ziyareti gerçekleştirdi. Eş Genel Başkan Yardımcımız Kobanî Kumpas Davası'ndaki hukuksuzluğa işaret edip ayın 17’sindeki duruşmaya çağrı yaparken, DEVA Partili Hasan Karal benzer hukuksuzluklarla hayatın her alanında karşılaştıklarını ve bu hukuksuzlukların sona ermesi için mücadele ettiklerini söyledi. Sohbet sonrasında Türkdoğan’ın “ne içersiniz çay mı, kahve mi?” sorusuna Karal, “Sizin çayınız kaçaktır, bir Rizeli olarak nasıl içeyim?” sözleri gülüşmelere neden oldu.

11 Nisan 2024