Tahir Demirtaş’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması: 

Cezaevinde rehin tutulan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş’ın kaybını üzüntüyle öğrendik. Yoldaşımız Selahattin Demirtaş ve ailesine başsağlığı diliyor, halkımıza ise sabır dileklerimizi iletiyoruz.

Tahir Demirtaş, haksızlık ve hukuksuzluklara karşı her daim direnmiş, her türlü bedeli ödemiştir. Cezaevlerinden işkencelere kadar hiçbir zulme boyun eğmemiştir. Ailesiyle birlikte 100 yıllık inkara karşı her daim mücadele etmiştir. Kürt sorununda çözümsüzlükten dolayı yaşanan acılarla bir ömür geçiren Tahir Demirtaş, ailesinden ve sevdiklerinden uzakta uzun yıllar direnmeye devam etmiş, yaşamı savunmaktan geri adım atmamıştır.

İl ve ilçe örgütlerimiz başta olmak üzere tüm demokratik kamuoyuna ve Türkiye halklarına Tahir Demirtaş’ı ve mücadele anısını sahiplenme çağrısı yapıyoruz.

Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarına ve aileleri evlatlarından ayıran hukuksuzluklara karşı barışı, demokrasiyi ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Acıların ve zulmün son bulduğu bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu

31 Aralık 2023