TİPin partimize ziyareti

Türkiye İşçi Partisi, 4. Büyük Kongremiz sonrası partimize tebrik ziyaretinde bulunarak Eş Genel Başkanlarımızla görüştü. TİP heyetinde TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Parti Sözcüsü Sera Kadıgil, Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün yer aldı. Heyeti, Eş Genel Başkanlarımız Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile Eş Genel Başkan Yardımcımız İlknur Birol karşıladı. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krize ilişkin verimli bir görüşme gerçekleştirildi.

Küresel ve bölgesel krizlerin etkilerinin doğrudan yansıdığı Türkiye’nin her geçen gün uçuruma sürüklendiği tespitinin yapıldığı görüşmede, böyle bir süreçte buluşma ve karşılıklı görüş alışverişinin önemine işaret edildi. Türkiye halklarının içerisinden geçtiği siyasi ve ekonomik krizin yarattığı zorlu koşullara karşı esas mücadele hattının fabrikalarda, tarlalarda, sokaklarda toplumla ortaklaşılarak örülmesi gerektiğine işaret edilen görüşmede, “Toplumsal mücadelenin ortaklaşılması gerektiğinin bilincindeyiz. Ortak mücadele alanı içinde olunabilecek her kesimle; kadın, ekoloji, inanç, sınıf güçleriyle bir araya gelme ve mücadelemizi büyütme konusunda kararlıyız” görüşünde ortaklaşıldı.  

Ayrıca görüşmede Kürt sorununun demokratik çözümünde sadece devleti ve iktidarı ilgilendiren boyuta değil; aynı zamanda demokrasi güçlerinin sorumluluğuna ve ortak mücadelenin önemine dikkat çekildi ve Türkiye’nin demokratik, adil ve barışçıl geleceği için geniş kapsamlı bir mücadele yürütülmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Mutlak tecrit, siyasi tutsakların başlatmış olduğu açlık grevi, yaklaşan yerel seçimler ve Hatay Milletvekili Can Atalay’ın durumunun de ele alındığı görüşmede ortaklaşmanın gereğine ve önemine değinildi. 

12 Aralık 2023